Wszystko o Kolei Transsyberyjskiej z Rosji do Mongolii

Kozy w Nauszkach na granicy rosyjskiej
Wszystko o Kolei Transsyberyjskiej z Rosji do Mongolii

Wybierając Trans-Mongolską trasę Kolei Transsyberyjskiej, przejedziesz z Irkucka w Rosji do Ułan Batoru w Mongolii. Jak najlepiej pokonać ten odcinek? Gdzie i jak kupić bilety? Co zabrać ze sobą? Na co przygotować się na granicy?

Kupno biletu na Transsib do Mongolii

Jeżeli chcesz przejechać bezpośrednio do Ułan Batoru lub Pekinu z Moskwy, możesz kupić bilet na pociąg przez stronę rzu.ru lub przez jednego z dziesiątków pośredników.

Stacja kolejowa w Nauszkach na granicy rosyjsko-mongolskiej.

Stacja kolejowa w Nauszkach na granicy rosyjsko-mongolskiej.

Bilet Irkuck-Ułan Bator

Jeżeli jednak chcesz zatrzymać się w Irkucku, lub nad Bajkałem, musisz kupić dodatkowy bilet. Istnieje pociąg międzynarodowy z Irkucka do Ułan Batoru. Ma on jedynie drugą i pierwszą klasę, czyli brakuje najtańszej, tzw. platzkarty. Przeczytaj więcej o klasach wagonów w Kolei Transsyberyjskiej. Pojedynczy bilet drugiej klasy kupiony na dworcu w Irkucku, kosztował nas 3429 rubli, czyli ok. 350 zł. Miejsc nie ma dużo, więc w szczycie sezonu lepiej kupować bilety z wyprzedzeniem. Nam udało się dostać ostatnie miejsca na trzy dni przed odjazdem.

Latające konie w Mongolii

Koń w godle? To musi być już Mongolia.

Autobusem do Ułan Bator

Powyższe opcje dotyczą Kolei Transsyberyjskiej. Jeżeli jednak nie zależy Ci na jeździe pociągiem, możesz wybrać autobus, kursujący na tej samej trasie. Ten jest niemal dwa razy tańszy. Niestety dowiedzieliśmy się o tym post factum od naszego znajomego z Irkucka, Evgenija.

Karta imigracyjna do Mongolii

Od takich imigracyjnych świstków odzwyczailiśmy się podróżując po Europie. Szczęśliwie trafiliśmy na wersję angielsko-rosyjską, ale w zależności od dnia może to być też wersja mongolska.

Do Ułan Bator przez Nauszki

Inną opcją jest jeszcze podróż do Nauszek, maleńkiej miejscowości przygranicznej pociągiem typu obścij, przypominającym nasze pociągi osobowe. Następnie na granicy trzeba spędzić parę godzin, by móc kupić bilet de facto na ten sam pociąg, który opisałem powyżej. Różnica jest taka, że wystarczy kupić bilet do Suche Bator, czyli pierwszej miejscowości po stronie mongolskiej. Stamtąd trzeba znów zakupić bilet, tym razem do Ułan Bator (dostępne miejsca siedzące i leżące). Reasumując, taka podróż jest na pewno tańsza, ale mniej komfortowa i dłuższa. Pociągiem Kolei Transsyberyjskiej wystarczą dwa dni, by dotrzeć do Ułan Batoru. Wersja z przesiadkami zajmuje trzy dni, w tym praktycznie cały jeden traci się w Nauszkach.

Zabudowania w Nauszkach

W Nauszkach jednak ktoś mieszka. Oto dowód.

Granica rosyjsko-mongolska

To właśnie przekraczanie granicy zabiera najwięcej czasu. Dwie kontrole graniczne trwają po 3-5 godzin każda. Wynika to też z faktu przyłączania i odłączania różnych typów wagonów na dwóch stacjach: Nauszkach i Suche Bator. Najdłuższy postój w Nauszkach może urozmaicić jedynie atrakcja w postaci maleńkiego targu i kóz biegających swobodnie po torowiskach. To miejsce wygląda jak zapomniane przez świat.

Oczywiście do przekroczenia granicy jest niezbędna ważna wiza mongolska w paszporcie.

Kozy w Nauszkach na granicy rosyjskiej

Największa atrakcja granicy rosyjsko-mongolskiej

Mały przemyt do Mongolii

Zdarza się, że ktoś może proponować przewóz różnych towarów przez granicę. Nawet jeżeli to tylko skrzynka owoców, nie warto na siebie brać dodatkowej odpowiedzialności. Mały przemyt jest tutaj powszechny, bo nawet mongolskie prowadnice dorabiają sobie przewożąc nielegalnie warzywa i owoce, które są w Mongolii stosunkowo drogie.

Wymiana waluty w Mongolii

W pociągu będziesz miał okazję wymienić dolary na mongolskie turgiki. Przeczytaj więcej o walucie w Mongolii i sposobach jej wymiany.

Park w Nauszkach

Z nudów zrobiliśmy zdjęcia nawet tak fatalnym przykładom kresowej sztuki rosyjskiej

Kto jedzie do Mongolii?

Jeżeli wybierzesz się pociągiem międzynarodowym, to prawdopodobnie nie zobaczysz ani jednego Mongoła w środku, a i Rosjanie będą rzadkością. To zbyt drogie połączenie, które wybierają głównie zachodni turyści.

Temperatura w pociągu

Przygotuj się także na zimno. Nawet jeżeli przejazd do Irkucka koleją był komfortowy pod względem ciepła, pamiętaj, że Mongolia to jeden z najzimniejszych krajów świata. Wynika to z powodu dużej amplitudy dobowej temperatury. Temperatura w nocy może spaść poniżej zera, kiedy w dzień jest ponad dwadzieścia stopni Celsiusza. Jedno nieszczelne okno w pociągu może całkowicie zamrozić cały przedział w nocy. Zabierz więc do pociągu ciepłe ubrania i nakrycie głowy.

Byłeś już w Mongolii? Daj znać w komentarzu jak tam dotarłeś, ile Cię to wyniosło i jakie były Twoje wrażenia.

Autor
Artur

Zamiast biurowców szklanych, mieszkania na kredyt i wersalki z Ikei wybrałem podróż w nieznane. Tak trafiłem do Chin. Po prostu spaliłem mapy i poszedłem przed siebie. Czasami wiatr smaga po oczach, przynajmniej czuję, że żyję.

Czytaj dalej ›

Czytaj dalej
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *