Ekonomiści, którzy analizują chiński boom gospodarczy ograniczają się do dyskusji o systemie. Mówią o regulacji gospodarki, o nastawieniu na eksport, o wykorzystaniu atutu taniej siły roboczej i skali produkcji. To jednak tylko połowa prawdy. Druga połowa tkwi w chińskiej kulturze. I o tym mądre głowy często zapominają.

Zbuduj dom, spłódź syna, posadź… się na tronie

Chińczycy są tradycjonalistami. A zgodnie z tradycją życie w Chinach ma swój porządek. Najpierw przychodzi czas na naukę, potem na znalezienie drugiej połowy, założenie rodziny, spłodzenie potomka (najlepiej męskiego), potem można się skupić na karierze i bogaceniu, by wreszcie spocząć na laurach i kontrolować, żeby młodsze pokolenie postąpiło tak samo. Oczywiście wynika to ze starej jak świat konfucjańskiej filozofii, która wciąż rzeźbi losy ludzi w Państwie Środka.

Ta sama filozofia dziś złożyła na barki chińskich kawalerów olbrzymi ciężar — muszą sobie znaleźć żonę.

Chiny i ścieżka sukcesu

Ścieżka do sukcesu zawsze jest kręta i zawsze pod górkę. Chiny nie są wyjątkiem.

Brzmi banalnie? Nie w sytuacji, kiedy o małżeństwie decydują rodzice. Oczekiwania rodziców bowiem różnią się od oczekiwań młodych. Co jest na czele listy? Własne mieszkanie i stała, dobrze płatna praca. To zupełne minimum.

Interesuje cię pełna lista? Sprawdź we wpisie o tym, czym jest małżeństwo w Chinach.

Nie masz łóżka, nie idę z tobą do łóżka

Dla większości chińskich kawalerów posiadanie własnego mieszkania jest równoznaczne z tym, że uda im się zaprosić dziewczynę na drugą randkę. Większość Chinek nie zawraca sobie nawet głowy związkiem, który z góry skazany jest na porażkę.

One bowiem też znajdują się pod silną presją rodziców. Dziewczyny muszą szybko i skutecznie znaleźć odpowiedniego partnera. Zegar tyka, a jeżeli zbliżą się do 25 lat ich szanse na znalezienie męża drastycznie maleją, bo to próg staropanieństwa.

Chińskie życzenia w świątyni

Te wstążki to życzenia wiernych. Co wypisują? Nowy samochód, lepszą pracę, więcej pieniędzy. Czasami coś o miłości.

Co to wszystko znaczy dla gospodarki? Oznacza zdesperowanych młodych ludzi, którzy gotowi są pracować ponad siły, żeby móc kupić upragnione mieszkanie. Oznacza to niesamowitą konkurencję i wyścig szczurów, w którym nagrodą jest ręka upragnionej dziewczyny. Presję potęgują jeszcze dwa czynniki:

Deficyt kobiet w Chinach
Wypadkowa polityki jednego dziecka, tradycyjnej powinności spłodzenia męskiego potomka i powszechnego dostępu do aborcji.
Wysokie ceny nieruchomości
Ceny są regulowane przez rząd i w opinii wielu Chińczyków są sztucznie utrzymywane na bardzo wysokim poziomie. Dlaczego? Właśnie po to, żeby osioł zbyt szybko nie zjadł marchewki wiszącej przed nim na patyku.
Osioł na górze w Chinach

W pogoni za marchewką Chińczyk jak ten biedny osioł z Hangzhou, musi się sporo nadźwigać.

Sukces liczony w yuanach

Presja matrymonialna jest tylko jedną z wielu presji społecznych, które spędzają Chińczykowi sen z powiek.

Od Chińczyka od narodzin wymaga się sukcesu. Wymagają rodzice, szkoła, żona, wymagają reklamy i kino. Z kolei sukces w Chinach liczy się tylko i wyłącznie w yuanach posiadanych na rachunku bankowym.

Stąd histeryczne starania rodziców, żeby zapewnić swoim dzieciom jak najlepszą edukację. Zaczynają od wyboru przedszkola, obowiązkowo takiego, gdzie uczą dzieci języka angielskiego. Do podstawówki dzieci trafiają na podstawie zameldowania, więc zdarza się, że tylko dlatego rodzice kupują mieszkania w pobliżu elitarnej szkoły.

Porsche na uniwersytecie w Chinach

Przed akademikiem w Xiamen. Zawsze mnie zastanawia, czy to auto profesora, czy studenta…

Kiedy piszę te słowa w Chinach trwa 高考 gaokao, czyli chiński egzamin dojrzałości. Całe rodziny zjeżdżają się do miast, żeby „dopingować” swoje pociechy podczas testu, który zadecyduje o „być albo nie być” wielu młodych Chińczyków.

Jak Chińczyk poszczuł Chińczyka Chińczykiem

Na studiach wcale nie jest lepiej. Jeżeli zapytać przypadkowo napotkanego studenta jak mu się podoba nauka, to w odpowiedzi usłyszymy dwa słowa: presja i konkurencja.

Doprowadza to do irracjonalnych sytuacji, kiedy studenci kierunków artystycznych nigdy nie pokazują wzajemnie swoich prac, bo boją się plagiatu, a na konkursy wysyłają zgłoszenia cichcem, żeby nikt inny się nie zorientował.

Dlaczego rodzicom tak zależy na sukcesie zawodowym dzieci? Czy chodzi im wyłącznie o szczęście swoich pociech? Nikt tego głośno nie mówi, ale rodzice muszą sobie wychować bogatego syna, bo to ich gwarant spokojnej starości. W Chinach emerytury otrzymują jedynie nieliczni, więc obowiązek utrzymania starzejących się rodziców należy do dzieci. W przypadku, gdy jest to tylko jedno dziecko, lepiej żeby to dziecko było bogate.

Mit o pracowitym Chińczyku

Stąd niedaleko już do naszego mitu o Chińczyku pracującym od świtu do nocy. Mitu w którym jest wiele prawdy, bo Chińczycy pracują dużo dłużej niż my. W Chinach nie ma takiej pory i dnia, kiedy nie mógłbym kupić paczki herbaty i worka ryżu. Często zdarza się, że dostawca wody przywozi mi butelkę o północy, a jeszcze potem jedzie do kolejnego klienta.

Czy jednak praca w Chinach to ta sama praca, którą wykonuje się na Zachodzie? U nas praca to zło konieczne. Coś, co trzeba odbębnić, żeby móc spędzić resztę dnia tak, jak człowiek naprawdę lubi. W Chinach natomiast praca jest często całym życiem.

Zamaskowany Chińczyk śpi

Jak Chińczyk w garniaku z biura chce się polenić, ubiera specjalny maskujący kombinezon i bach, wali się pod drzewo.

Takie modne terminy jak work life balance, które przyszły do nas z Zachodu w Chinach nie miałyby racji bytu. Tutaj biznes przeplata się z życiem osobistym i nikt nawet nie stara się tych dwóch aspektów rozgraniczyć. Tutaj przyjaźnie nawiązywane podczas pracy są przedłużeniem tych, które człowiek nawiązywał w szkole. Tutaj podczas pracy można wyjść na dwugodzinny lunch z wliczoną drzemką, tutaj można oglądać TV jednocześnie obsługując klienta, tutaj można, a nawet trzeba wypić z szefem podczas kolacji.

I nie wynika to z tego, że od Chińczyka wymaga się takiego, a nie innego poświęcenia. On sam sobie narzuca taki styl pracy. W praktyce wygląda to tak, że kiedy chcę się wybrać ze znajomym Chińczykiem poza miasto, to w grę wchodzą jedynie święta i weekendy. Pozostałe dni odpadają, bo pracuje. Fakt, że jest sam sobie szefem we własnej firmie nie zmienia tego faktu. Pracuje karnie we wszystkie dni robocze bez wyjątku i już. Fakt, że biedak jest jeszcze na etapie poszukiwania żony nieco go usprawiedliwia.

Nie zastaw się, ale postaw się

Co jednak z tymi, którzy żonę już mają, a nawet cieszą się własnymi dziećmi? Czy oni mogą wreszcie spocząć na laurach?

Rzadko tak bywa, bo nowobogacki Chińczyk lubi się pokazać. Tylko w ten sposób może zaspokoić swoje ego, pokazując innym nieudacznikom do czego doszedł. To właśnie nakręca rynek dóbr luksusowych w Chinach.

Specyfiką Chińską jest natomiast, że człowiek tutaj myśli szerzej. Nie tylko o swoim osobistym sukcesie, ale sukcesie nacji. Chińczyk lubi myśleć o sobie jako tym, który tworzy Wielkie Chiny. O tym, który daje prztyczek w nos tym wszystkim ignorantom z Ameryki i pseudointelektualistom z Europy, którzy ciemiężyli Chiny kolonialne i komunistyczne.

W takie nacjonalistyczne tony uderzają chińskie media: „bo to na nich teraz zwrócona jest uwaga całego świata, bo to oni muszą pokazać światu na co ich stać”. I Chińczyk pokazuje na co go stać: dom z kolumnadą w stylu korynckim, złote porsche w garażu, lamę w ogrodzie i lodówkę pełną Dom Pérignon.

Myśl jak Chińczyk, bogać się jak Chińczyk

Zamiast podsumowania, taka anegdota:

Raz zamożny Chińczyk, który trenował jeździectwo zwierzył się nam z zamiarem kupna konia. Zaczęliśmy go wypytywać jaki to miałby być koń. A on odparł, że nie wie, musi się namyślić, bo musiałby od razu kupić kilka. Brwi podskoczyły nam ze zdziwienia — Po co ci kilka?

Biznesmen wyjaśnił to tak: Jeżeli kupię konia, będę na nim jeździł góra dwa razy w tygodniu, a cały czas będę płacił za jego utrzymanie. Jeżeli wybuduję stadninę, to inni będą mi płacić za jazdę, a ja będę mógł wpadać kiedy tylko zechcę.

W Chinach nie ma hobby. W Chinach jest tylko biznes. Ot, cały sekret :)