Małżeństwo w Chinach, to dyktatura materialnych korzyści, zło konieczne i biznes, w którym udziały ma cała twoja rodzina. Zapomnij o romantycznych schadzkach i uczuciach. Wybór partnera to jeszcze jedna transakcja. Chodzi o to, żeby wydać mało, a dostać jak najwięcej. Gotów do targów?

Na rynku i poza rynkiem

Nie jest lekko dostać się na rynek matrymonialny w Chinach. Wymagania są sztywne. I znają wszyscy, choć przeczytać je możesz jedynie u nas. Sprawdź, czy jesteś „do wzięcia”.

Wymagania dla kawalera
Wiek
Oficjalnie możesz żenić się od 22 lat, ale de facto mało komu udaje się ta sztuka przed 25. wiosną. Dlaczego? Czytaj dalej. Po trzydziestce twoje szanse topnieją.
Mieszkanie
Bez własnego mieszkania nie masz szans. To wymóg nr 1. Panny specjalizują się w przebiegłych technikach, żeby dowiedzieć się, czy naprawdę je posiadasz. Zażądają, żebyś ugotował dla nich kolację w domu, sprawdzą twoje rachunki, przepytają znajomych. Żaden wynajem nie wchodzi w grę. Kawalerka się nie nadaje. Od biedy może być na kredyt.
Praca
Stabilna i dobrze płatna. Tradycyjni rodzice przyszłej panny młodej preferują urzędników, pracowników naukowych i tych z renomowanych firm, najlepiej zagranicznych.
Hukou
Chiński meldunek, który „przykuwa chłopa do pola”. Nabywa się go w momencie urodzenia i ciężko go potem zmienić. Właściwe hukou oznacza przywileje np. wyższą emeryturę, lepszą opiekę socjalną, większy wybór szkół dla dzieci etc. Marzeniem panien z prowincji jest szanghajskie hukou i mogą dla niego przymknąć oczy na inne braki w ofercie kandydata.
Chińska sesja ślubna

Nowożeńcy wprowadzają się do nowego mieszkania.

Wymagania dla panny
Wiek
Oficjalnie możesz wyjść za mąż dopiero po 20-tce. Między 23 a 25 rokiem życia masz szansę ustrzelić najlepszy towar. Po 35 roku twoje szanse spadają drastycznie.
Osobowość
Tradycyjna, rodzinna i keai (słodziutka). Nie, żeby to jaka jesteś miało jakieś większe znaczenie. Musisz jednak zaznaczyć, że tanio skóry nie sprzedasz (tradycyjna), chcesz rodzić dzieci (rodzinna) i jesteś opiekuńcza dla męża i jego starzejących się rodziców.

I jak? Za wysokie progi? Nie martw się, dla laowaia (obcokrajowca) jest przewidziana taryfa ulgowa. Choć nie dla wszystkich. Sprawdź, czy się załapiesz:

Wymagania dla obcokrajowca
  1. Jesteś biały(a),
  2. Po małżeństwie zamieszkacie poza granicami Chin.

Nie tak źle, prawda? Nie musisz nawet mówić po chińsku! Uważaj jednak, bo twój kontrakt małżeński może niespodziewanie wygasnąć. Jak to zgrabnie ujęła pewna Chinka, po wyjściu za obcokrajowca:

Zawsze będę z tobą, tylko rób karierę.

Jak dobić targu?

Załóżmy, że jesteś kawalerem, który znalazł odpowiednią kandydatkę. Teraz pora dobić targu, czyli dostać zgodę na małżeństwo od jej rodziców.

Hola, hola! A co z oświadczynami? To tylko formalność, bo twoja dziewczyna odkąd się spotkaliście po raz pierwszy bez przerwy trajkocze o ślubie. Wyobraź sobie dziecko, które ciągnie cię za rękaw w stronę cukierków za każdym razem, kiedy jesteście razem w supermarkecie. Tak to wygląda z Chinką, która ciągnie cię do ołtarza przy każdej możliwej okazji. W końcu za setnym razem możesz odburknąć OK i sprawa załatwiona. Przynajmniej do ślubu będziesz miał święty spokój.

Ślub kościelny w Chinach

Ślub kościelny niewiele ma wspólnego z wiarą. To dodatkowe szoł, za które trzeba słono zapłacić. Ale kto bogatemu zabroni!

Targi z teściami

Jeżeli jesteś dobrym chłopakiem z sąsiedztwa, zamożnym biznesmenem w sile wieku z szanghajskim hukou, to sprawa jest prosta. Oświadczasz, że chcecie się pobrać, a rodzice poklepują cię po plecach i gratulują.

A jeżeli nie?

Czeka cię długa, czasami wieloletnia mozolna orka, żeby przekonać przyszłych teściów do siebie. Najczęściej piętrzą przed tobą misje jak karczmienni barmani w RPG-ach. Z tym, że stawką nie jest miecz +5 do powabu, ale ręka twojej lubej.

Mogą kręcić nosem na mieszkanie kupione na kredyt i żądać spłaty przynajmniej części. Mogą wyśmiać twoje zarobki i zażądać znalezienia lepszej pracy. Mogą wreszcie dyktować warunki jak powinien wyglądać twój ślub, ile powinien kosztować i jakich gości zaprosić. Niecierpliwi mogą zażądać spełnienia warunków w ciągu paru miesięcy. Najtwardsi gracze mogą wreszcie zaszantażować cię, że wydadzą córkę za konkurencyjnego kandydata, którego jej sami znaleźli.

Rola rodziców na rynku

Wbrew pozorom w Chinach nie brakuje twardych graczy wśród rodziców. Zaś zgodnie z konfucjańskim modelem rodziny, córka winna być bezwzględne posłuszna swoim rodzicom i ufać ich wyrokom. Także w miłości, a właściwie — ślubie. Dlatego małżeństwa zaaranżowane przez rodziców nie należą do rzadkości.

Krojenie tortu weselnego w Chinach

Symboliczny moment połączenia dwóch klanów.

Jaka jest stawka?

Rodzice oczywiście chcą wszystkiego najlepszego dla swoich pociech, ale mają też na oku swój własny interes. Przede wszystkim dzieci w Chinach są gwarantem spokojnej starości. Państwo wypłaca emerytury tylko nielicznym np. byłym nauczycielom. Dlatego na barkach dzieci spoczywa opieka nad starzejącymi się rodzicami. Im zamożniejszą partię znajdą dla swojego potomka, tym bezpieczniej rysuje się ich przyszłość. Nie ma tu miejsca na sentymenty ani pomyłkę, bo najczęściej rodzice mają tylko jedno dziecko i tylko jedną szansę dobić właściwego targu. Ta desperacja to wynik tzw. polityki jednego dziecka.

Czasami zdarza się, że rodzice proponują córce partnera, który ma dla nich strategiczne znaczenie w biznesie. Dokładnie tak, jak robili to królowie za czasów Jagiellonów. Dobrze wydana córka to wojenny sojusz, większa władza i znajomości. Dlatego państwowi urzędnicy średniego i wyższego stopnia stale cieszą się wzięciem. Wszak lepiej coś z zięciem załatwić przy kieliszku baijiu, niż fatygować z papierami do jego biura.

Ślub dla opornych

Zdarza sie, że syn lub córka jest na rynku, ale z jakiegoś powodu nie może znaleźć sobie partnera. Wtedy rodzice wkraczają do akcji.

Dla syna żonę kupię

W Chinach brakuje kobiet. Polityka jednego dziecka i łatwy dostęp do aborcji spowodowały, że Chińczycy często usuwali ciąże z żeńskim płodem. Wszak córka to duża inwestycja, która rzadko się zwraca, bo po wyjściu za mąż opuszcza dom i nie wspiera swoich rodziców finansowo na równi z synem. Kiedy chińskie władze odkryły problem, zakazano informować rodziców o płci dziecka przed porodem.

W dodatku kobiety nie są tak przywiązane do ziemi jak synowie, dlatego częściej emigrują ze wsi do miast. W efekcie są wsie na północy Chin, w których po prostu nie ma kobiet. Zdesperowani rodzice podróżują do miast i poszukują kobiet, które za pieniądze zgodzą się wyjść za mąż za ich syna. Powstały w tym celu specjalne agencje matrymonialne. Zdarzały się też przypadki porywań kobiet, które potem zmuszano do małżeństwa.

Mąż z rynku ślubnego

W niemal każdym większym mieście w Chinach istnieje tzw. rynek ślubny. Zwykle odbywa się w niedzielę we wczesnych godzinach popołudniowych. Rodzice pociech, które nie mogą lub nie chcą wyjść za mąż spotykają się w wyznaczonym miejscu, najczęściej centralnym parku i wymieniają informacje. Standardowe ogłoszenie, które zapisują na zalaminowanej kartce A4 zawiera: wiek kandydata, jego wzrost, zarobki, informacje o posiadanej nieruchomości, wykonaywany zawód, ewentualnie zwięzły opis charakteru i fotografię. Ogłoszenia przypinają klamerkami do sznurów na bieliznę rozciągniętych między drzewami.

Chiński targ ślubny

W centrum: „Mężczyzna rocznik 84, 172 cm wzrostu, z licencjatem, specjalista IT, z mieszkaniem i 180 tys. yuanów rocznego dochodu szuka dziewczyny młodszej o maks. 3 lata, wzroście min. 160 cm, z licencjatem, z szanghajskim hukou, szczupłej i dobrodusznej”.

I tak podczas, gdy ty siedzisz w pracy, twój ojciec dba o to, żebyś nie szczerzł z samotności. Dogaduje się z innym, wymienia numery telefonu i zapisuje cię na randkę. Czy tego chcesz, czy nie. To w końcu twój obowiązek!

Jak nie zawieść rodziców i mieć święty spokój?

Pracujesz jak wół w dużym mieście z dala od rodzinnej wioski. Zbliża się Chiński Nowy Rok, czyli największe święto w Państwie Środka. Wszyscy jadą odwiedzić swoich rodziców. Ty też, ale nie masz zamiaru znowu wysłuchiwać trajkotania o tym, że w już danwo powinieneś sobie znaleźć odpowiednią żonę. Co robić?

Rynek małżeński w Szanghaju

Rodzice na rynku ślubnym mogą od razu poznać rodzinę kandydata. Tak tradycja wygrywa nad postępem, bo starsi Chińczycy nie ufają portalom randkowym.

Zamów sobie żonę na święta. Przed Nowym Rokiem Taobao, czyli chiński odpowiednik Allegro obfituje w oferty uroczych dzierlatek, które gotowe są za odpowiednią sumę odegrać rolę przykładnej kandydatki na żonę przed twoimi rodzicami.

Witaminy a polskie dziewczyny

To wszystko. Teraz możesz odetchnąć z ulgą, że urodziłeś się w Polsce. Tutaj tylko trzeba parę kieliszków wódki z teściem wypić i gitara gra :) Prawda?

Disclaimer

Chiny są bardzo różnorodne i nie wszyscy Chińczycy podchodzą do małżeństwa w sposób merkantylny. Istnieją rodzice, którzy pozwalają dziecom iść za głosem serca, a także dzieci, które mimo społecznej presji, nie mają zamiaru się wiązać na stałe. Tak jak wszędzie, tak i tutaj, istnieje całe spektrum odcieni ludzkich zachowań. Odkrywaj je z nami na NoMoreMaps.