Od 1990 roku polskie PKB na głowę mieszkańca wzrosło 8 razy, a chińskie ponad 20 razy. Co poszło nie tak? Czy Polacy niebawem będą pracowali w chińskich fabrykach?

W kraju ciągle patrzymy na Chiny z perspektywy sklepów Wszystko za 5 zł. Myślimy o Chinach jako o fabryce plastikowej taniochy, bo… na nią nas głównie stać. Natomiast chińskie bogactwo ciągle rośnie. To widać po autach, które tutaj jeżdżą, to widać po liczbie chińskich turystów, których stać na ekskluzywne podróże za granicą, wreszcie to widać globalnie po tym jak Chińczycy przejmują kolejne zachodnie firmy.

Od 1989 roku Chiny wykonały gospodarcze salto z piruetem. W tym czasie Polska ledwo oderwała się od ziemi. Jak to się dzieje, że ten straszny komunistyczny reżim karmi swoje dzieci lepiej niż nasz, oparty na prawdzie, wolności i demokracji?

Mit Polski męczeńskiej

Oczywiście my mieliśmy zaborców, którzy nas łupili, potem dwie wojny światowe, które niemal nas starły w proch i komunizm, który obdarł nas z resztek sił i godności. Nie można oczekiwać cudów od kraju z takim balastem. Zaraz, zaraz, nie można? Chińczyków najnowsza historia też nie rozpieszczała. Najpierw Państwo Środka metodycznie rozkradali kolonialiści, potem faszystowska Japonia, następnie po wojnie domowej dostało się w ręce Mao i padło ofiarą rewolucji kulturalnej.

Dopiero reformy Deng Xiaopinga zapoczątkowane w 1979 roku uwolniły potencjał chińskiej gospodarki. W czasie gdy Chińczycy systematycznie otwierali kolejne specjalne strefy ekonomiczne, Polska z dnia na dzień stała się kapitalistyczna za sprawą planu Balcerowicza.

Mit sukcesu Planu Balcerowicza

W Polsce nowe elity, wywodzące się z Solidarności, nie miały pojęcia jak dokonać transformacji gospodarczej. Tylko nieliczni mieli pojęcie o makroekonomii. Ilu z nich miało wystarczającą wiedzę o mechanizmach wolnego rynku?

A było się z czym mierzyć. W tym czasie Polska produkcja była uzależniona od zamówień z ZSRR, a te się po prostu skończyły. Trzeba było błyskawicznie znaleźć kogoś, kto wie jak dostosować naszą produkcję do potrzeb zachodnich konsumentów, znaleźć odbiorców, zmodernizować fabryki, powstrzymać inflację, pozyskać zachodnich inwestorów itd. Zadanie nas przerosło, więc weszliśmy na górę i czekaliśmy jak Mojżesz na objawienie.

Szanghaj vs Poznań

Tendencyjne zdjęcie. Oczywiście gdybym kadrował w poznańską starówkę od dołu, to domy byłyby wyższe. Prawie jak w Szanghaju.

I ono przyszło w postaci Jeffrey’a Sachsa, amerykańskiego wysłannika z ramienia Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Przedstawił on Polsce rozwiązanie, które Balcerowicz zgodził się wprowadzić w życie. To był rewelacyjny plan z punktu widzenia Amerykanów, który zakładał rozmontowanie i wyprzedaż polskiego przemysłu oraz uzależnienie nas od zachodniej produkcji. Udział w tym torcie dostał się ludziom powiązanym z aparatem władzy — politykom, agentom bezpieki i wywiadu, którzy służyli i nadal służą jako pośrednicy i mocodawcy.

Wszyscy się na tym wzbogacili, tylko nie my, cała reszta Polaków, która dostała okruchy. W efekcie lata 90. przyniosły bezrobocie, a pierwsze i drugie dziesięciolecie nowego wieku spędziliśmy na emigracji.

Jest tanie piwo, Coca-cola w dziesięciu smakach, dostaliśmy Euro 2012, fajnie jest.

Twardogłowi chińscy nacjonaliści

W Chinach natomiast nie było terapii szokowej, nie było „róbta, co chceta”. Był za to plan systematycznej, konsekwentnej oraz wybiórczej transformacji gospodarki.

Chiny nie dały się zwabić na amerykański, neoliberalny lep. Postąpiły odważnie i poszły swoją drogą. Można piętnować chińskie władze za nieprzestrzeganie praw człowieka, za korupcję, cenzurę i wszelkie inne zło jakiego się dopuścili, ale jedno trzeba im oddać — są twardogłowymi nacjonalistami z ambicjami. Co to znaczy w praktyce?

Koszt chińskiego kapitalizmu

Koszty dzikiego kapitalizmu w Chinach? M.in. olbrzymie dysproporcje majątkowe.

W latach 80. i 90. Chiny nie miały inwestorom zbyt wiele do zaoferowania: ani infrastruktury, ani wykształconych pracowników, ani też nadzwyczajnego bogactwa zasobów naturalnych. Mogli grać tylko jedną kartą — tanią siłą roboczą. W ten sposób Chińczycy zaczęli zszywać nasze adidasy i montować zapalniczki. Ludzie pracowali od świtu do nocy za garść yuanów i pracowaliby nadal, gdyby nie to, że zaczęli produkować swoje adidasy i swoje zapalniczki. Tak nastała era chińskich podróbek.

A gdyby dać Polakom szansę?

Polska u schyłku lat 80. była w lepszym położeniu niż Chiny. Mieliśmy wykształconych pracowników i technologię. Nie musieliśmy zaczynać od zera, od produkcji tekstyliów i nożyczek, bo już wtedy produkowaliśmy na rynek radziecki elektronikę: radia, telewizory, pralki, lodówki itp. Oczywiście te towary, podobnie jak chińskie, nie mogły konkurować z zachodnimi jakością. Ale nawet zachodni konsument skusiłby się na polskie radio za połowę ceny, którą musiałby zapłacić za niemieckie, czy japońskie. Ten rynek oddaliśmy właśnie Chińczykom.

Polski trabant

Kiedyś to się jeździło! Kiedyś to się nawet produkowało.

Mit o bogaczu, który pucował buty i handlował mydłem

Dziś powszechnie mówi się, że produkcja to przeżytek, bo gospodarki krajów rozwiniętych dryfują w stronę handlu i usług. Reszta zaś powinna za nimi podążyć. Tylko czy na handlu i usługach można zbudować silną gospodarkę? Czy można przeskoczyć etap produkcji i od razu wsiąść do pierwszej klasy? Polska historia po 1989 roku pokazała, że to niemożliwe. To kolejny neoliberalny mit.

To właśnie produkcja napędza gospodarkę, bo to produkcja kształci specjalistów, bo to produkcja rozwija technologię, a także tworzy miejsca pracy. W momencie, gdy rodzima produkcja staje się zbyt droga, wtedy przenosi się ją do krajów, gdzie siła robocza jest tania. W ten sposób w statystykach powiększa się sektor handlu i usług, ale de facto zysk w tych sektorach wynika z… produkcji, tyle że przeprowadzonej za granicą. Jeżeli bowiem sprowadzamy końcowy produkt z naszej fabryki telewizorów w Bangladeszu do kraju, to zalicza się to jako handel. Jeżeli nasza firma buduje linię produkcyjną dla tejże fabryki w Bangladeszu, to świadczy usługi.

Jeżeli natomiast nie wiemy jak telewizorów produkować, to nigdy nie zbudujemy ani fabryki w Polsce, ani w Bangladeszu i nie zobaczymy obiecanych krociowych zysków z handlu i usług. Nasz handel bowiem będzie ograniczał się do prowizji ze sprzedaży cudzych towarów i usług… fryzjerskich. Tak jak to wygląda dziś i wyglądało do tej pory w Polsce.

Polska produkcja CEPELIA

Raz pewien Australijczyk zapytał mnie z jakich produktów słynie Polska. Musiałem długo się nagłowić nad odpowiedzią. Oby nie czekał nas los europejskiego skansenu.

Chiny z kolei postawiły na rodzimą produkcję i eksport. Dlatego dziś to Chińczycy budują swoje fabryki w krajach z tanią siłą roboczą i do tych zalicza się również Polska. Chińczycy dołączają więc do grona innych państw, które skolonizowały naszą gospodarkę. Wystarczy spojrzeć na listę 30 największych firm w Polsce. Poza koncernami z sektora energetycznego rdzennie polskie firmy to: PZU, PKP, PKO BP. Słownie: trzy endemity. Ile z nich to firmy produkcyjne?

Jak Chińczyk ukradł patent i nie dał się złapać?

Produkcja to jednak nie wszystko. Można produkować młotki latami i sprzedawać je za granicę za grosze. Chińscy włodarze mieli jednak ambicje na większy kawałek tortu. Do tego jednak potrzebowali zachodniego know-how. Chińskie rozwiązanie było bardzo proste:

 1. Sprowadzić firmę, która jest liderem w swojej branży do Chin,
 2. Zaoferować atrakcyjne warunki finansowe przez np. obniżenie podatków,
 3. W kontrakcie zagwarantować sobie duży udział chińskich pracowników na wysokim szczeblu,
 4. Pozwolić firmie przez 3-7 lat generować zysk, zbierając jednocześnie informację o jej działalności,
 5. Otworzyć konkurencyjną, rdzennie chińską firmę w oparciu o poznane know-how,
 6. Wspomóc chiński odpowiednik preferencyjnymi kredytami, obniżkami podatków, państwowymi przetargami,
 7. Doprowadzić do wycofania zagranicznej firmy z rynku.

Nieeleganckie? Owszem, ale całkowicie skuteczne. Chińczycy znakomicie wykorzystali słabość zagranicznych korporacji, które poszukują krótkoterminowego zysku dla swoich akcjonariuszy. Zachodni CEO gotowi są słono zapłacić za pięć lat chińskiego Eldorado. A potem? Potem prawdopodobnie będą już pracowali dla kogoś innego. CEO zwykle mało obchodzi być albo nie być firmy za którą są odpowiedzialni.

Jachty w Sznaghaju

U nas jest mniej jachtów, ale jak podają oficjalne źródła to kwestia krótszej linii brzegowej.

Wracając do Chińczyków, raz usłyszałem taką anegdotę:

Władze w Chinach zorganizowały przetarg na budowę szybkich kolei. Szybko wybrali ofertę Francuzów i przystali na proponowane przez nich warunki. Żeby dobić targu, zaprosili ich do siebie z prośbą o prezentację ich najnowszego modelu pociągu. Francuzi zapakowali prototyp i ruszyli do Chin.

Na miejscu Chińczycy zaczęli grymasić i zaproponowali połowę ustalonej wcześniej kwoty. Francuzi obruszyli się, odrzucili ofertę i już pakują walizki, aż tu jeden z ich inżynierów wpada zziajany do pokoju dyrektora i relacjonuje: „Chińscy inżynierowie pod osłoną nocy mierzą i fotografują każdy centymetr naszego pociągu”. Nazajutrz Francuzi bez mrugnięcia oka przyjęli chińskie warunki. Wszak lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu.

Nie wiem, czy historia jest prawdziwa, ale doskonale obrazuje sposób działania chińskiego rządu. Oczywiście Chińczycy z racji skali mają większą siłę przebicia niż my. Problem nie tkwi jednak w sile, a w mentalności. Nasi rządzący politycy po prostu nie kierują się interesem państwa ani jego obywateli.

Jeżeli nie można wyplenić korupcji, niech będzie to przynajmniej nasza korupcja

Jak inaczej wytłumaczyć fakt, że w Warszawie kupujemy autobusy z Niemiec, podczas gdy mamy równie dobre swoje własne (Mercedes vs Solaris)? Jak wytłumaczyć fakt, że kupujemy włoskie pociągi za krocie, jeżeli mamy własny i tańszy odpowiednik (Pendolino vs Pesa)? Chińczycy u władzy jakkolwiek by nie byli skorumpowani, zawsze wybiorą chiński produkt i chińskiego pracownika, bo dbają o chiński interes w pierwszej kolejności. A potem o swój rzecz jasna.

Maserati w Chinach

Statystyki mówią, że Polacy nie kupują czerwonych Maserati. Po prostu kolor im nie odpowiada.

Mit o wiernym rycerzu na białym rumaku

Chińczycy mają też odwagę odrzucić wszystkie reguły gry, które godzą w ich interesy. Dokładnie tak jak postępują z prawem ochrony własności intelektualnej, czyli znaki towarowe, patenty, piracką muzykę, filmy itp. Jeżeli zaakceptowaliby jarzmo copyright narzucone przez USA, to Chińczycy nie byliby w stanie dokonać takiego skoku technologicznego w tak krótkim czasie.

Zamiast płacić za licencje, po prostu zaczęli kopiować wszystko co się da bez licencji. Amerykanie mogli się o to obrażać, grozić palcem, ale nie mogli tej lawiny powstrzymać. Wszak to także ich konsumenci napędzali chińską koniunkturę. W ten sposób Amerykanie poznali co znaczy chińska interpretacja wolnego rynku.

Mit o uzdrawiającej sile braku państwowej regulacji

I tak dochodzimy do kolejnego neoliberalnego mitu, który mówi, że im mniej państwowych regulacji, tym lepiej rozwija się gospodarka i wszyscy się bogacą aż iskrzy. Cóż, prawda jest taka, że owszem, bogacą się, ale tylko ci, którzy już są bogaci.

Jeżeli chcielibyśmy mieć dziś polską firmę produkującą telefony komórkowe, to nie możemy pozostawić jej na pastwę wolnego rynku. Konsumenci wybiorą znaną zachodnią markę, której ufają, a nie niewiele tańszy toporny polski odpowiednik. Gdyby jednak otoczyć tę firmę parasolem ochronnym w postaci dopłat, preferencyjnych kredytów, dostępu do badań i kadry akademickiej, ustawionymi przetargami rządowymi, to taka firma po kilku latach inkubacji mogłaby odrzucić rządową pomoc i wyjść na szerokie wody globalnego rynku, konkurując cenowo i technologicznie z najlepszymi. Dokładnie tak postępują od lat azjatyccy niepokorni: Chińczycy, Koreańczycy, Japończycy i inni.

Salon Apple w Chinach

Typowy weekendowy wieczór w szanghajskim salonie Apple.

Kolejne polskie rządy wolały jednak wzbogacać zagraniczne korporacje. Do czasu wejścia do Unii Europejskiej jedynie rozbijały resztki polskiego przemysłu, a potem tylko umyły ręce, bo UE zabrania nam wszystkich wymienionych wyżej „nieuczciwych praktyk”, które w efekcie mogłyby stworzyć konkurencję dla niemieckich, czy francuskich firm.

Panie Zbyszku, jakiś plan pan ma?

Nawet z tymi ograniczeniami Polska mogłaby produkować coś więcej niż kiełbasę i wódkę. Mogłaby, gdyby władze miały taki plan. Gdyby w ogóle miały jakikolwiek plan rozwoju polskiej gospodarki.

W Chinach sprawa jest prosta. Jak dobra komunistyczna tradycja nakazuje, co pięć lat władze publikują plan na kolejne pięć. W centralnie sterowanej gospodarce była to raczej lista życzeń przywództwa niż realny plan. Życzenia się spełniały, ale tylko na papierze, gdzie decydenci widzieli 120% normy.

Dziś wygląda to nieco inaczej. Plan wyznacza kierunki rozwoju, czyli które sektory gospodarki będą wspierane przez rząd, które redukowane itd. W ten sposób Chińczycy ciągle stymulują innowację.

Najnowszy plan skupia się na ekologii. Nic dziwnego, bo chińskie środowisko naturalne jest w tragicznym stanie. Dziś większość z protestów w kraju dotyczy właśnie zanieczyszczeń. Władze obawiają się, że pogorszenie tej sytuacji może doprowadzić do rozruchów. Dlatego przez następne 5 lat Chińczycy będą pompowali miliardy yuanów w badania nad odnawialnymi źródłami energii i w podobne inwestycje. W efekcie za kolejne 5 lat prawdopodobnie będziemy kupowali w Polsce chińskie panele słoneczne, a Chińczycy będą u nas stawiali swoje elektrownie wiatrowe.

Nie trzeba jednak sięgać tak daleko jak do Chin, żeby znaleźć dobry przykład konsekwentnie realizowanego planu gospodarczego.

Start-upowa nacja 950 km od Warszawy

Estonia, maleńki kraj, który tak jak my, niedawno został członkiem Unii Europejskiej, dziś może się pochwalić etykietą Mekki start-upów. Estończycy doszli słusznie do wniosku, że będzie im ciężko zaistnieć w globalnej produkcji czegokolwiek, jeżeli nie mają do dyspozycji ani zasobów naturalnych, ani przewagi technologicznej, ani nawet wystarczającej populacji, a do tego jeszcze żyją w cieniu wielkiego brata ze Wschodu, który drwi z ich w co drugim żarcie. Dlatego władze Estonii postawili na produkcję… oprogramowania.

Na wszelki wypadek, gdybyś został kiedyś premierem, przygotowałem listę postulatów zerżniętą żywcem od Estończyków. Nic tylko wygłosić na expose i zbierać aplauz:

 1. Darmowy dostęp do wi-fi w każdym zakątku kraju, gwarantowany na równi z prawami człowieka,
 2. Państwo elektroniczne, czyli możliwość załatwienia każdej sprawy przez internet,
 3. E-obywatelstwo dla tych, którzy założyli w kraju firmę i chcą cieszyć się częścią przywilejów regularnego obywatela,
 4. Dofinansowanie uniwersytetów technicznych, firm szkoleniowych z sektora IT, konferencji IT, miejsc do co-workingu itp.
 5. Jeden jedyny niski podatek dochodowy dla firm,
 6. Otwarcie firmy przez Internet w ciągu 30 min,
 7. Państwowe inkubatory IT, wsparcie dla firm z rynku venture capital,
 8. Stypendia dla studentów na kierunkach technicznych.

Efekt? Najwyższy wskaźnik start-upów na głowę w Europie. Znane marki? Słyszałeś o Skype, prawda?

Można? Można. Potrzebne są tylko dobry plan, chęci, szczypta zadziorności i patriotyzmu. Pomyśl o tym przed kolejnymi wyborami :)