Wszystko o wizie do Rosji

Paszport RP

Wizę do Rosji możesz wyrobić w Ambasadzie Federacji Rosyjskiej w Warszawie albo w jednym z trzech Konsulatów Generalnych: w Gdańsku, Krakowie lub Poznaniu. W konsulatach obowiązuje rejonizacja. Przed wizytą sprawdź upewnij się, czy Twoje województwo podlega pod odpowiedni konsulat. W przypadku pomyłki prawdopodobnie zostaniesz odesłany z kwitkiem.

Wiza turystyczna kosztuje 154 zł i jest ważna przez 30 dni. Do tego dochodzi opłata bankowa w wysokości 5 zł. Niestety nie wystarczy zapłacić, by otrzymać wizę. Oprócz pieniędzy musisz przedstawić w konsulacie zaproszenie lub voucher turystyczny. Jak je zdobyć?

 1.  Jeżeli masz w Rosji rodzinę lub znajomych, możesz ich poprosić o sporządzenie oficjalnego zaproszenia dla Ciebie. Będzie to od nich wymagało dodatkowego wysiłku, wybrania się do odpowiedniego urzędu itp.
 2. Możesz zarezerwować nocleg w hotelu o wyższym standardzie (minimum trzy gwiazdki). W takim przypadku obsługa hotelu jest zobligowana do wystawienia vouchera dla Ciebie. Tańsze hotele i hostele wystawiają vouchery elektroniczne, które nie są honorowane przez ambasadę. Twój voucher powinien być dokumentem ze specjalnym hologramem. Musisz wziąć pod uwagę, że hotel wysyła voucher pocztą lub kurierem, wiec rezerwację musisz dokonać ze sporym wyprzedzeniem, jeszcze zanim zaczniesz się starać o rosyjską wizę.
 3. Powyższe rozwiązania nie są dla Ciebie satysfakcjonujące? Najprostszym sposobem jest skorzystać z usług biura, specjalizującego się w pośrednictwie wizowym. Takich jest sporo, w tym takie, które pozwalają na załatwienie wizy przez Internet. Ceny są bardzo zróżnicowane, dlatego lepiej zapoznaj się z paroma ofertami, zanim wybierzesz ostateczną firmę. My zapłaciliśmy standardową opłatę za wizę, 100 zł za wydanie vouchera i 60 zł za pośrednictwo, co razem daje 319 zł za wizę w paszporcie.

Czas oczekiwania

Ile trwa wyrobienie rosyjskiej wizy? W zwykłym trybie czas oczekiwania wynosi 7 dni. Za dodatkową opłatą można ten proces przyspieszyć.

Wiza rosyjska paszport

Obiekt marzeń i westchnień. Dlaczego tak trudno otrzymać wizę do Rosji?

Wymagane dokumenty

Co potrzebujesz do złożenia wniosku wizowego?

 • wypełniony wniosek w języku rosyjskim lub angielskim, wypełniony i wydrukowany ze strony ambasady rosyjskiej,
 • paszport,
 • jedno zdjęcie (4,5 x 3,5 cm),
 • voucher turystyczny lub zaproszenie
 • ksero umowy i warunków ubezpieczenia (ew. karty ubezpieczeniowej)

Ubezpieczenie do wizy rosyjskiej

Ubezpieczenie można zwykle wykupić w biurze pośrednictwa wizowego. Możesz też oczywiście skorzystać z oferty innego ubezpieczyciela. Warto jednak wcześniej upewnić się, że takie ubezpieczenie będzie honorowane przez ambasadę. Niektóre firmy ubezpieczeniowe są odrzucane, podobnie jak ubezpieczenia o niskiej wartości (poniżej 30 tys. euro). Ubezpieczenie powinno kosztować ok. 7 zł za każdy dzień pobytu.

Jeśli masz mniej niż 30 lat, to najtańszą opcją jest wyrobienie karty Euro 26 z ubezpieczeniem (wersja World za 73 zł).

Błędy kosztują

Wypełniając wniosek, zrób to starannie i z uwagą, ponieważ każdy błąd może potencjalnie być przyczyną odrzucenia wniosku. Te konsulat ma prawo odrzucić nawet bez powodu i bez zwrotu pieniędzy. Ważne jest także by podpis na wniosku był identyczny z podpisem, jaki widnieje w Twoim paszporcie.

Rosyjskie Centrum Wizowe

Parę lat temu Rosjanie wpadli na pomysł jak wysupłać z obcokrajowców dodatkowe parę złotych i stworzyli sieć instytucji pod nazwą Rosyjskie Centrum Wizowe (RCW). Zapewne pracownicy konsulatów nie chcieli sobie brudzić rąk odbieraniem wniosków od Kowalskich stojących u nich w kolejce, więc outsource’owali to zadanie do RCW.

Tam miłe i cierpliwe panie wytłumaczą co i jak wypełnić, pomogą skserować co trzeba, podsuną krzesło i wręczą długopis jak człowiek zapomni własnego. Sęk jednak w tym, że za tę przyjemność musisz słono zapłacić — całe 125 zł. Jaki ma to sens? Z Twojego i mojego punktu widzenia niewielki, ale dla pracowników konsulatu RCW to błogosławieństwo.

Dlatego nie zdziw się jak w konsulacie odeślą Cię do RCW, mimo że oficjalnie powinni przyjąć Twój wniosek bezpośrednio. Jako petent nie masz żadnych argumentów przeciwko takiemu postępowaniu. Będziesz się awanturował, to po prostu nie dostaniesz wizy. Tak więc istnieje ryzyko, że mimo szczerej niechęci skorzystania z usług RCW, będziesz musiał do nich pójść i zapłacić dodatkową daninę.

Swoją drogą jeżeli chciałbyś skorzystać z usług pośrednictwa polskich agencji, to nie dość, że musisz opłacić ich prowizję, to dodatkowo także prowizję RCW, bo rosyjski konsulat nie przyjmuje wniosków od polskich pośredników, narzucając monopol RCW. Gdyby nie taka polityka, Rosjanie szybko by zamknęli RCW, bo kto o zdrowych zmysłach chciałby dodatkowo płacić za coś, co równie dobrze może zrobić samemu?

Nie masz na to czasu?

Jeżeli nie masz czasu na te wszystkie formalności albo mieszkasz zbyt daleko od rosyjskiego konsulatu, żeby opłacało Ci się kursować dwa razy w te i we w te, to po prostu skorzystaj z agencji pośredniczącej, która zrobi to wszystko za Ciebie. Tutaj możesz zobaczyć ile musisz zapłacić za rosyjską wizę i złożyć od razu wniosek online. Paszport z wizą dostaniesz bezpiecznie z powrotem za pomocą kuriera.

Złóż wniosek o wizę online

Uff… to już wszystko. Najtrudniejsze za Tobą.

Autor
Artur

Zamiast biurowców szklanych, mieszkania na kredyt i wersalki z Ikei wybrałem podróż w nieznane. Tak trafiłem do Chin. Po prostu spaliłem mapy i poszedłem przed siebie. Czasami wiatr smaga po oczach, przynajmniej czuję, że żyję.

Czytaj dalej ›

Czytaj dalej
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
 • Renia
  3 lat(a) temu

  Hej NoMoreMaps! Bardzo przystępna strona. Mogę spytać w jakim biurze załatwialiście wizę do Rosji? Przeszukuję internet i nigdzie nie znalazłam tak korzystnej ceny jak Wasza… Z góry dziękuję!

 • rysiek
  3 mies. temu

  Na początku dodam że autor wybrał wariant który nie jest tani . Na rosyjskich podobnie jak i polskich stronach internetowych można wyszukać info jak tanio podróżować tylko trzeba poszperać sam wiele razy wyjeżdżałem aby przetestować informacje okazuje się że potrafią przyjemnie zaskakiwać

  • Artur
   3 mies. temu

   To pomogłeś ;) Może jakieś źródło albo parę słów co jest magicznym, tańszym sposobem?