Wszystko o wizie do Rosji

Paszport RP

Wizę do Rosji możesz wyrobić w Ambasadzie Federacji Rosyjskiej w Warszawie albo w jednym z trzech Konsulatów Generalnych: w Gdańsku, Krakowie lub Poznaniu. W konsulatach obowiązuje rejonizacja. Przed wizytą sprawdź upewnij się, czy Twoje województwo podlega pod odpowiedni konsulat. W przypadku pomyłki prawdopodobnie zostaniesz odesłany z kwitkiem.

Wiza turystyczna kosztuje 154 zł i jest ważna przez 30 dni. Do tego dochodzi opłata bankowa w wysokości 5 zł. Niestety nie wystarczy zapłacić, by otrzymać wizę. Oprócz pieniędzy musisz przedstawić w konsulacie zaproszenie lub voucher turystyczny. Jak je zdobyć?

 1.  Jeżeli masz w Rosji rodzinę lub znajomych, możesz ich poprosić o sporządzenie oficjalnego zaproszenia dla Ciebie. Będzie to od nich wymagało dodatkowego wysiłku, wybrania się do odpowiedniego urzędu itp.
 2. Możesz zarezerwować nocleg w hotelu o wyższym standardzie (minimum trzy gwiazdki). W takim przypadku obsługa hotelu jest zobligowana do wystawienia vouchera dla Ciebie. Tańsze hotele i hostele wystawiają vouchery elektroniczne, które nie są honorowane przez ambasadę. Twój voucher powinien być dokumentem ze specjalnym hologramem. Musisz wziąć pod uwagę, że hotel wysyła voucher pocztą lub kurierem, wiec rezerwację musisz dokonać ze sporym wyprzedzeniem, jeszcze zanim zaczniesz się starać o rosyjską wizę.
 3. Powyższe rozwiązania nie są dla Ciebie satysfakcjonujące? Najprostszym sposobem jest skorzystać z usług biura, specjalizującego się w pośrednictwie wizowym. Takich jest sporo, w tym takie, które pozwalają na załatwienie wizy przez Internet. Ceny są bardzo zróżnicowane, dlatego lepiej zapoznaj się z paroma ofertami, zanim wybierzesz ostateczną firmę. My zapłaciliśmy standardową opłatę za wizę, 100 zł za wydanie vouchera i 60 zł za pośrednictwo, co razem daje 319 zł za wizę w paszporcie.

Czas oczekiwania

Ile trwa wyrobienie rosyjskiej wizy? W zwykłym trybie czas oczekiwania wynosi 7 dni. Za dodatkową opłatą można ten proces przyspieszyć.

Wiza rosyjska paszport

Obiekt marzeń i westchnień. Dlaczego tak trudno otrzymać wizę do Rosji?

Wymagane dokumenty

Co potrzebujesz do złożenia wniosku wizowego?

 • wypełniony wniosek w języku rosyjskim lub angielskim, wypełniony i wydrukowany ze strony ambasady rosyjskiej,
 • paszport,
 • jedno zdjęcie (4,5 x 3,5 cm),
 • voucher turystyczny lub zaproszenie
 • ksero umowy i warunków ubezpieczenia (ew. karty ubezpieczeniowej)

Ubezpieczenie do wizy rosyjskiej

Ubezpieczenie można zwykle wykupić w biurze pośrednictwa wizowego. Możesz też oczywiście skorzystać z oferty innego ubezpieczyciela. Warto jednak wcześniej upewnić się, że takie ubezpieczenie będzie honorowane przez ambasadę. Niektóre firmy ubezpieczeniowe są odrzucane, podobnie jak ubezpieczenia o niskiej wartości (poniżej 30 tys. euro). Ubezpieczenie powinno kosztować ok. 7 zł za każdy dzień pobytu.

Jeśli masz mniej niż 30 lat, to najtańszą opcją jest wyrobienie karty Euro 26 z ubezpieczeniem (wersja World za 73 zł).

Błędy kosztują

Wypełniając wniosek, zrób to starannie i z uwagą, ponieważ każdy błąd może potencjalnie być przyczyną odrzucenia wniosku. Te konsulat ma prawo odrzucić nawet bez powodu i bez zwrotu pieniędzy. Ważne jest także by podpis na wniosku był identyczny z podpisem, jaki widnieje w Twoim paszporcie.

Rosyjskie Centrum Wizowe

Parę lat temu Rosjanie wpadli na pomysł jak wysupłać z obcokrajowców dodatkowe parę złotych i stworzyli sieć instytucji pod nazwą Rosyjskie Centrum Wizowe (RCW). Zapewne pracownicy konsulatów nie chcieli sobie brudzić rąk odbieraniem wniosków od Kowalskich stojących u nich w kolejce, więc outsource’owali to zadanie do RCW.

Tam miłe i cierpliwe panie wytłumaczą co i jak wypełnić, pomogą skserować co trzeba, podsuną krzesło i wręczą długopis jak człowiek zapomni własnego. Sęk jednak w tym, że za tę przyjemność musisz słono zapłacić — całe 125 zł. Jaki ma to sens? Z Twojego i mojego punktu widzenia niewielki, ale dla pracowników konsulatu RCW to błogosławieństwo.

Dlatego nie zdziw się jak w konsulacie odeślą Cię do RCW, mimo że oficjalnie powinni przyjąć Twój wniosek bezpośrednio. Jako petent nie masz żadnych argumentów przeciwko takiemu postępowaniu. Będziesz się awanturował, to po prostu nie dostaniesz wizy. Tak więc istnieje ryzyko, że mimo szczerej niechęci skorzystania z usług RCW, będziesz musiał do nich pójść i zapłacić dodatkową daninę.

Swoją drogą jeżeli chciałbyś skorzystać z usług pośrednictwa polskich agencji, to nie dość, że musisz opłacić ich prowizję, to dodatkowo także prowizję RCW, bo rosyjski konsulat nie przyjmuje wniosków od polskich pośredników, narzucając monopol RCW. Gdyby nie taka polityka, Rosjanie szybko by zamknęli RCW, bo kto o zdrowych zmysłach chciałby dodatkowo płacić za coś, co równie dobrze może zrobić samemu?

Nie masz na to czasu?

Jeżeli nie masz czasu na te wszystkie formalności albo mieszkasz zbyt daleko od rosyjskiego konsulatu, żeby opłacało Ci się kursować dwa razy w te i we w te, to po prostu skorzystaj z agencji pośredniczącej, która zrobi to wszystko za Ciebie.

Skorzystaj z 15% zniżki specjalnie dla czytelników NoMoreMaps od agencji wizowej Aina. Podczas składania zamówienia użyj kodu zniżkowego: NOMOREMAPS15. Przykładowo, jeżeli koszt pośrednictwa wynosi 139 zł, to ty zapłacisz tylko 118,5 zł i zaoszczędzisz 20,50 zł.

Tutaj możesz zobaczyć ile musisz zapłacić za rosyjską wizę i złożyć od razu wniosek online. Paszport z wizą dostaniesz bezpiecznie z powrotem za pomocą kuriera.

Zamów wizę do Rosji z 15% zniżką

Uff… to już wszystko. Najtrudniejsze za Tobą.

Autor
Artur

Zamiast biurowców szklanych, mieszkania na kredyt i wersalki z Ikei wybrałem podróż w nieznane. Tak trafiłem do Chin. Po prostu spaliłem mapy i poszedłem przed siebie. Czasami wiatr smaga po oczach, przynajmniej czuję, że żyję.

Czytaj dalej ›

Czytaj dalej
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
 • Renia
  10 lat(a) temu

  Hej NoMoreMaps! Bardzo przystępna strona. Mogę spytać w jakim biurze załatwialiście wizę do Rosji? Przeszukuję internet i nigdzie nie znalazłam tak korzystnej ceny jak Wasza… Z góry dziękuję!

 • rysiek
  7 lat(a) temu

  Na początku dodam że autor wybrał wariant który nie jest tani . Na rosyjskich podobnie jak i polskich stronach internetowych można wyszukać info jak tanio podróżować tylko trzeba poszperać sam wiele razy wyjeżdżałem aby przetestować informacje okazuje się że potrafią przyjemnie zaskakiwać

  • Artur
   7 lat(a) temu

   To pomogłeś ;) Może jakieś źródło albo parę słów co jest magicznym, tańszym sposobem?

 • Stefan
  7 lat(a) temu

  Witam,
  Piszecie ze skorzystaliście z karty EURO26 jeśli chodzi o ubezpieczenie turystyczne. Ale jak to ? Trzeba gdzieś dostać jakieś potwierdzenie od instytucji która wydaje te karty ? Można poprosić o jakieś szczegóły ?
  Dziękuję z góry za odpowiedź.
  Pozdrawiam,
  Stefan

  • Artur
   7 lat(a) temu

   Kartę możesz kupić przez internet albo w biurze podróży. Razem z kartą otrzymujesz polisę. W biurze podróży to fizyczny dokument, a przez internet możesz sam sobie wydrukować takie potwierdzenie. Generalnie to wystarczy do uzyskania wizy, bo widnieje tam nr Twojej polisy, coś co można zweryfikować w firmie ubezpieczeniowej jeżeli komuś by na tym zależało. Pozdrawiam!

   • Stefan
    7 lat(a) temu

    Dziękuję bardzo za odpowiedź. Czytałem na tym blogu że udało Wam się dostać wielokrotną wizę biznesową do Rosji (chyba że mi się coś pomyliło). Jak udało Wam się to ? Z tego co wiem to trzeba dostać zaproszenie od firmy w Rosji. Trudno takie zaproszenie dostać ? Taka opcja się na pewno bardziej opłaca bo nie trzeba łazić po konsulatach jak się często w celach turystycznych np. Czy Rosjanie czepiali się Was przy przekroczeniu granicy czy przy rejestracji pobytu w tamtejszych urzędach z taką wizą biznesową ? Z góry dziękuje za odpowiedź.
    Pozdrawiam,
    Stefan

    • Artur
     7 lat(a) temu

     Faktycznie wyrabiałem wizę biznesową do Rosji. Nie pamiętam już, czy to była jednokrotnego wjazdu, czy wielokrotnego, ale wymagania dla obu były z tego co pamiętam takie same. Było to w 2013 roku, więc regulacje mogły się w międzyczasie pozmieniać.

     Główny wymóg to, tak jak wspominasz — zaproszenie od rosyjskiej firmy. Filozofii z tym nie ma, jeżeli masz kontakt do jakieś firmy w Rosji. Wtedy firma drukuje zaproszenie na swoim papierze firmowym i voila!

     Jeżeli nie masz kontaktów w Rosji, to polskie agencje pośrednictwa wizowego mogą Ci takie zaproszenie załatwić za paręset złotych.

     Co do wizy biznesowej na pół roku, czy nawet rok, to możesz się o nią starać tylko po uzyskaniu wcześniej innej wizy. To znaczy, że jeżeli to Twój pierwszy wyjazd do Rosji, to małe szanse, że otrzymasz wizę na tak długi termin.

     Moja była na 3 miesiące, bo mnie zależało na długim pobycie w kraju, a 3 miesiące to maksymalny okres. Nawet jak otrzymasz wizę na rok, to na terenie Rosji możesz przebywać w sumie maksymalnie 180 dni w tym okresie.

     Jeżeli szukasz sposobu na długi pobyt w Rosji, to są tylko trzy opcje: wyrabiać co 3 miesiące nową wizę biznesową (poza Rosją, teoretycznie tylko w Polsce, ale w praktyce da się też w innych krajach) albo zapisać się na studia (wiza studencka odnawiana wewnątrz kraju co 3 miesiące na cały okres studiów) albo zatrudnić się w rosyjskiej firmie (wiza pracownicza).

     Takie uzupełnienie tego małego kompendium o wizie do Rosji ;)

     Pozdrawiam i powodzenia!

     • Stefan
      7 lat(a) temu

      Dziękuję bardzo za te informacje. Dodam jeszcze jedno dla zainteresowanych miłośników Rosji którzy by mieli ochotę w przyszłości bardzo często odwiedzać Rosję bez chęci wyrabiania co trochę turystycznej wizy i częstego łażenia po konsulatach i VHS-ach. Znalazłem przedwczoraj taki bardzo ciekawy artykuł : http://www.rp.pl/Swiat/303149961-Wszyscy-beda-Rosjanami.html To jest akurat opcja dla najbardziej zdeterminowanych wybierających się do Rosji. Krótkie streszczenie : będzie nowe prawo zyskania obywatelstwa RF, bez obowiazku zrzeszenia się Polskiego np., wystarczy jedynie dobrze mówić po rosyjsku. Procedura przyznania ma byc bardzo uproszczona i ukrócona. Ci których przodkowie mieszkali na terenach ówczesnego Imperium Rosyjskiego z przed 1917 roku tez będą mogli się ubiegać o obywatelstwo.

     • And
      6 lat(a) temu

      Można uzyskać wize od razu wieokrotną na rok bez wymaganego wczesniejszego pobytu od którego nie upłynął rok. Można dostać wize na podstawie oficjalnego zaproszenia FMS wydanego przez służby emigracyjne odpowiednika naszego wydziału paszportowego – spraw cudzoziemców.

 • Krystyna Malinowska
  6 lat(a) temu

  Może nie komentarz a pytanie,Jak dostać wizę bo chcę popłynąć z mężem do San Petersburga na 2 dni,Może ktoś mi pomoże,

 • And
  6 lat(a) temu

  takich cen nie ma. to cena opłaty konsularnej 153 zł do tego dochodzi biuro podawcze około 110 zł oraz vaucher około 123 zł brutto i pośrednik 123 zł brutto + polisa medyczna. Na 30 dni to 60 zł