Jak wymienić złotówki na ruble i nie dać się orżnąć

Kieszeń po ostatniej podróży do Rosji

28 gramów srebra. Tyle był wart rubel w czasach Piotra Wielkiego (tak, tego od Petersburga). Dziś wart jest… kopiejki. A kopiejki? Szkoda gadać!

Kurs rubla

Aktualny kurs rubla: 100 RUB (najedź kursorem myszy).

Jak i gdzie kupić ruble?

Sprawdź, który scenariusz jest Tobie najbliższy, a na pewno nie stracisz.

Wycieczka na parę dni

Jedziesz na krótko, nie chcesz tracić czasu na błąkanie się po bankach. Kupujesz walutę w kantorze w Polsce i cześć pieśni. Na miejscu, gdzie się da, płacisz kartą. Najlepiej taką, która nie nalicza opłat za przewalutowanie. Świetnie, jeżeli masz konto w euro i kartę do takiego konta. Wtedy zamiana waluty odbywa się tylko raz (EUR » RUB), a nie dwa razy (PLN » EUR » RUB).

Dłuższy pobyt lub niespodziewane wydatki

Kupujesz ruble w Polsce w kantorze. Tyle, ile na pewno wydasz w początkowym okresie wyjazdu. Resztę pieniędzy wymieniasz na dolary lub euro i trzymasz w skarpecie. Złotówek nie bierzesz wcale, bo kurs zwykle jest niekorzystny. A jeżeli pojedziesz dalej na wschód, to w ogóle możesz mieć problem z wymianą. Jednak najlepiej gdzie się da płać kartą. Jaką wybrać? Czytaj porady wyżej.

Dodatkowo, jeżeli masz konto w obcej walucie (USD lub EUR) jest szansa, że w większych miastach natkniesz się na bankomaty, z których możesz wypłacić oryginalną walutę zamiast rubli. W takim wypadku omijasz wszelkie opłaty za przewalutowanie, a pieniądze zanosisz do banku lub… babuszki. Instytucja kantorów w Rosji nie istnieje.

W banku pieniądze wymienisz bez problemu, ale kurs będzie mało atrakcyjny. Natomiast kurs u babuszki będzie taki, jaki sobie wynegocjujesz. Oczywiście zawsze jest ryzyko przy tego typu transakcji, że zostaniesz oszukany, ale moje doświadczenie tego nie potwierdziło. Jak odnaleźć babuszkę typu chodzący kantor?

Babuszki handlujące walutą zwykle kręcą się w centrum miasta, przy ruchliwych ulicach, placach, w pobliżu banków itp. Mają zawsze jakiś subtelny akcent, element dekoracyjny, który pozwala na ich identyfikację. Może to być torba przewieszona przez ramię z tekturką z wykaligrafowanym mazakiem symbolem dolara, czy takaż tabliczka włożona przed szybę auta obok albo ostentacyjne paradowanie po ulicy z plikiem zielonych w dłoniach.

Masz swoje rady?

Opisz swoje przygody z rublem. Twój komentarz może być na wagę złota dla innych, więc śmiało, dorzuć 5 kopiejek od siebie. Jak Ty sobie radzisz z zakupami w Rosji i w ogóle za granicą?

Autor
Artur

Zamiast biurowców szklanych, mieszkania na kredyt i wersalki z Ikei wybrałem podróż w nieznane. Tak trafiłem do Chin. Po prostu spaliłem mapy i poszedłem przed siebie. Czasami wiatr smaga po oczach, przynajmniej czuję, że żyję.

Czytaj dalej ›

Czytaj dalej
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
 • ania
  9 lat(a) temu

  Hej Mam pytanie odnosnie ktora walute lepiej wziasc dolary czy ruble? czy obie? palnujemy podroz koleja trnasyberysjka Pekin – Moskwa z postojem w Irkucku.

  • Artur
   9 lat(a) temu

   Dla mnie najlepszy zestaw to konto w euro + karta bez opłat za wypłaty za granicą i brak opłat za przewalutowania. Ewentualnie to samo w złotówkach, ale wtedy tracisz na podwójnym przewalutowaniu PLN -> EUR -> RUB przy wypłacie z bankometu w Rosji. Do tego dolary do wymiary „w razie czego”. Rubli raczej nie ma sensu w Polsce kupować, bo z reguły kurs jest złodziejski. Ewentualnie można wziąć jakieś drobne, żeby mieć zaraz po wjeździe.

   BTW o ile nie jedziesz nad Bajkał, daruj sobie Irkuck. Jeżeli chciałabyś odwiedzić bardziej przyjemne miasto na Syberii, polecam Tomsk. Niestety nie jest bezpośrednio na trasie, trzeba odbić nieco na północ. Powodzenia!

 • hopek
  8 lat(a) temu

  Dobrym pomysłem jest założenie konta w walucie rozliczeniowej w USD a potem kupno $ na walutomacie. Następnie wypłata rubli z bankomatów tą kartą. Opłaty jakie się nam naliczą (na przykładzie karty USD w T-mobile): Wymiana na walutomacie po kursie zbliżonym do średniego +0,2% prowizji (2zł za każdy 1000zł) + Przewalutowanie po kursie visa/mastercard z USD na ruble +wypłata z bankomatu za granicą 5zł. Patent sprawdzony w wielu krajach z „egzotyczną” walutą :)

 • Ja
  7 lat(a) temu

  Hmmm, bo u nas coraz częściej można wymienić ruble po w miarę „rynkowym” kursie, czyli teraz ok. 0,616-0,63 do 1 zł, nie można do tego jakoś dołożyć karty ? Najlepsze jest to, że można niby kupić ruble, ale nie można ich nawet wypłacić w oddziale (np. takiego Alioru), co jest dla mnie jakimś kosmosem… Jak mozna wymienić walutę, które w ogóle nie ma na rynku, zapis elektroniczny tylko…

 • Maciek
  6 lat(a) temu

  Teraz to mało popularna waluta ale miałem w ubiegłym roku właśnie konieczność zakupu RUB. Zdecydowałem się na przewalutowanie internetowe w kantorze Amronet. Szybko poszło w dobrej cenie, kurs korzystny, nie ma co porównywać ze stacjonarnym kantorem.

  • Rafi
   5 lat(a) temu

   Przez Pluskantor.pl też można teraz kupić ruble, opłaca się jak i pozostałe waluty jakie mają w ofercie. A pierwsza transakcja do 1000 jednostek dowolnej waluty jest darmowa, można więc przynajmniej część zaplanowanego przewalutowania zrobić za free.

   • Eliza
    5 lat(a) temu

    no i co z tego, że już kupisz te ruble i masz je wirtualnie.
    Ani ich nigdzie fizycznie nie wypłacisz, ani karty do nich nie masz.

    • Kuba
     5 lat(a) temu

     Elizo, mylisz się. W wielu bankach można otworzyć konto w RUB lub wielowalutowe i tam je przelać z takiego kantoru. Poza tym w Rosji możesz wtedy wpłacić z bankomatu- i masz je fizycznie. Co więcej, jak kupowałem RUB na Gieldawalut.com i prosto z kantoru realizowałem przelew za granicę w walucie- też taka opcja jest, bynajmniej tutaj.