28 gramów srebra. Tyle był wart rubel w czasach Piotra Wielkiego (tak, tego od Petersburga). Dziś wart jest… kopiejki. A kopiejki? Szkoda gadać!

Kurs rubla

Aktualny kurs rubla: 100 RUB (najedź kursorem myszy).

Jak i gdzie kupić ruble?

Sprawdź, który scenariusz jest Tobie najbliższy, a na pewno nie stracisz.

Wycieczka na parę dni

Jedziesz na krótko, nie chcesz tracić czasu na błąkanie się po bankach. Kupujesz walutę w kantorze w Polsce i cześć pieśni. Na miejscu, gdzie się da, płacisz kartą. Najlepiej taką, która nie nalicza opłat za przewalutowanie. Świetnie, jeżeli masz konto w euro i kartę do takiego konta. Wtedy zamiana waluty odbywa się tylko raz (EUR » RUB), a nie dwa razy (PLN » EUR » RUB).

Dłuższy pobyt lub niespodziewane wydatki

Kupujesz ruble w Polsce w kantorze. Tyle, ile na pewno wydasz w początkowym okresie wyjazdu. Resztę pieniędzy wymieniasz na dolary lub euro i trzymasz w skarpecie. Złotówek nie bierzesz wcale, bo kurs zwykle jest niekorzystny. A jeżeli pojedziesz dalej na wschód, to w ogóle możesz mieć problem z wymianą. Jednak najlepiej gdzie się da płać kartą. Jaką wybrać? Czytaj porady wyżej.

Dodatkowo, jeżeli masz konto w obcej walucie (USD lub EUR) jest szansa, że w większych miastach natkniesz się na bankomaty, z których możesz wypłacić oryginalną walutę zamiast rubli. W takim wypadku omijasz wszelkie opłaty za przewalutowanie, a pieniądze zanosisz do banku lub… babuszki. Instytucja kantorów w Rosji nie istnieje.

W banku pieniądze wymienisz bez problemu, ale kurs będzie mało atrakcyjny. Natomiast kurs u babuszki będzie taki, jaki sobie wynegocjujesz. Oczywiście zawsze jest ryzyko przy tego typu transakcji, że zostaniesz oszukany, ale moje doświadczenie tego nie potwierdziło. Jak odnaleźć babuszkę typu chodzący kantor?

Babuszki handlujące walutą zwykle kręcą się w centrum miasta, przy ruchliwych ulicach, placach, w pobliżu banków itp. Mają zawsze jakiś subtelny akcent, element dekoracyjny, który pozwala na ich identyfikację. Może to być torba przewieszona przez ramię z tekturką z wykaligrafowanym mazakiem symbolem dolara, czy takaż tabliczka włożona przed szybę auta obok albo ostentacyjne paradowanie po ulicy z plikiem zielonych w dłoniach.

Masz swoje rady?

Opisz swoje przygody z rublem. Twój komentarz może być na wagę złota dla innych, więc śmiało, dorzuć 5 kopiejek od siebie. Jak Ty sobie radzisz z zakupami w Rosji i w ogóle za granicą?