Ile? Wiele osób zadawało mi to pytanie, więc nie będę was trzymał w niepewności. Podróż Koleją Transsyberyjską z Polski do Chin kosztowała nas dokładnie: 8 213 zł.

Teraz pewnie myślisz: „Nie dam rady, wysiadam”. Zanim przełączysz kanał, przeczytaj na co wydaliśmy te 8 kawałków.

Disclaimer

Opis dotyczy 21-dniowej wyprawy w jedną stronę z Poznania do Hangzhou (Chiny) przez Rosję i Mongolię. Choć większą część trasy pokonaliśmy Transsibem, to korzystaliśmy też z innych środków transportu. Wszystkie ceny są z 2012 roku i jeżeli nie zaznaczyłem w tekście inaczej, oznaczają koszt per capita.

Ile osób na pokład?

Stara prawda mówi, w kupie raźniej i taniej. Nas było dwoje, więc na głowę wypadło dokładnie: 4 106 zł.

Brzmi lepiej, prawda? Jeżeli jedziesz w pojedynkę, licz się z większymi kosztami noclegów.

Ceny biletów na Kolej Transsyberyjską

Przechodzimy do sedna, czyli cen biletów. Jeżeli szukasz doznań, a nie luksusowej fanaberii, to znaczy, że celujesz w trzecią klasę, tzw. platzkartę. Oto ceny (za osobę):

Petersburg – Moskwa
1200 RUB
Moskwa – Irkuck
5590 RUB
Irkuck – Ułan Bator
4380 RUB
Ułan Bator – Suche Bator
16400 MNT

W sumie na transport z Petersburga do Chin wydaliśmy na głowę: 1 147 zł. Tanio jak ukraiński barszcz! Szczególnie jeżeli weźmiesz pod uwagę dystans 7,5 tys. km.

Ceny wiz na podróż Transsibem

Bez wiz ani rusz. Dopóki mamy granice (a globalnie mamy ich coraz więcej), to jesteśmy skazani na opłacanie biletów wstępu do cudzych krain. A to bije po kieszeni. Za wyrobienie trzech niezbędnych wiz zapłaciliśmy 839 zł na głowę. Przeczytaj poradnik jak najtaniej i najprościej kupić bilety.

Wiza do Rosji
319 zł (razem z zaproszeniem i pośrednictwem agencji)
Wiza do Mongolii
250 zł
Wiza do Chin
270 zł (w trybie przyspieszonym)

Do tego dolicz koszt dojazdu do każdego konsulatu (po złożenie wniosku i odbiór), fotografie itp., a robi się z tego okrągła suma 1 tys. zł. Całe szczęscie w 2014 roku Mongolia zwolniła podróżników z Polski z obowiązku wizowego.

Ceny noclegów

Jeżeli planujesz tylko przejażdżkę koleją i świat dookoła mało cię obchodzi, to wyśpisz się w pociągu.

W przeciwnym razie w Rosji przygotuj się na ceny wyższe niż w Polsce. Tak przynajmniej było do tej pory, bo w gdy pisze te słowa (marzec 2015) w Rosji panuje kryzys, a rubel, jak na noworocznej obniżce, jest „50% off”. Korzystaj!

Średnio na nocleg w Rosji wydaliśmy 1500 RUB. W sumie 596 zł, co daje 298 zł na głowę podczas całej podróży.

Dlaczego tak mało?

Jedno słowo — CouchSurfing. Nocowaliśmy za darmo w Petersburgu, Moskwie i Ułan Batorze. Dzięki temu też poznaliśmy świetnych ludzi. Nie wahaj się iść w nasze ślady!

Jedzenie

21 dni w podróży. Nie będziesz przecież jechał(a) z chińskimi zupkami do Chin. Trzeba czasami coś przekąsić.

Bar na Dalekim Wschodzie, Rosja

Z cyklu „Stołuj się z klasą”. Po prostu wybieraj miejsca, gdzie Gesslerowa jeszcze nie była.

W sumie na jedzenie i inne przyjemności ciała wydalismy ok. 400 zł na głowę. To daje jakieś 20 zł dziennie. Całkiem niezły wynik. Wydatki na kalorie u przeciętnego studenta w Polsce oscylują gdzieś wokół tej kwoty.

Szczepienia

Tak, tak, Rambo nie potrzebuje szczepień, ale nam jak i Tobie mogą uratować skórę. W przychodni nasłuchaliśmy się paru historii, które nas przekonały do zainwestowania 600 zł w dodatkową odporność. Przeczytaj jaki koktail jest zalecany na wyprawę Koleją Transsyberyjską.

Ekwipunek

Szumnie nazwany ekwipunek to w naszym wydaniu głównie nowy plecak 80l. Poza tym zainwestowaliśmy przed wyjazdem w:

Karta Euro <26
Najlepiej wydane 73 zł, bo karta zawiera ubezpieczenie (sic!) roczne na wszystkie kraje świata poza USA. Przetestowane, działa.
Kartę ISIC-PTSM
Opłaciło się wydać 39 zł, które zwróciły się w postaci zniżek na bilety wstępu (głównie w Rosji).
Dodatkowa bateria i filtr do aparatu
170 zł
Drobne upominki dla życzliwych CouchSurferów
Kwota znana jedynie redakcji NoMoreMaps :)

Powrót

W kwestii powrotu ci nie pomogę. To już twoja część historii. My po prostu zostaliśmy w Chinach :)

Możesz wrócić się tą samą trasą, co jest dość kosztowne albo po prostu rozsiąść się wygodnie w samolocie. LOT ma bezpośrednie połączenie Pekin — Warszawa, choć zwykle najbardziej opłaca się kupić lot Areoflotem na trasie Pekin-Moskwa-Warszawa. Licz na to ok. 1,5-2 tys. zł.

Dałeś radę? Nie zapomnij po powrocie opisać swoich przygód w komentarzu!

Panie, a taniej się nie da?

Zwykle ciśnie mi się na usta: „A leć pan do Tunezji i nie zawracaj głowy!” ale w naszym przypadku faktycznie miejscami przepłaciliśmy.

4 cenne (dosłownie) rady od wujka

  1. Poszukaj odpowiedniego banku. Wypłaty z konta za granicą, przewalutowania etc. wysysają twój budżet niepotrzebnie. Można machnąć na to ręką, jeżeli planujesz wydać za granicą parę groszy. W naszym wypadku z 6 tys. zł wydanych za granicą, to 100-200 zł dla bankiera w cylindrze na jego hawańskie cygara.
  2. Zarezerwuj noclegi. To zadanie może być trudne w przypadku Syberii, ale na pewno nie wykonalne jeżeli goworisz po ruski. Jeżeli będziesz szukał pokoju na miejscu, to bardzo prawdopodobne, że przepłacisz.
  3. Nie trzymaj się kurczowo Transsibu. Prawda jest taka, że alternatywne środki transportu są często tańsze. Sprawdzone na przykładzie naszej super taniej przeprawy z Ułan Batoru do Pekinu.
  4. Nie wyrabiaj wiz na ostatnią chwilę. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Każda wiza to zwykle 7 dni oczekiwania. Do tego dochodzi podróż w te i we w te do konsulatu (czasami paręset kilometrów) oraz dni i godziny urzędowania, które nijak ci nie pasują. Dlatego pomyśl o wizach minimum miesiąc przed wyjazdem. W przeciwnym razie zapłacisz za pośrednictwo i przyspieszony tryb.
Lot nad Władywostokiem

Gdyby ktoś miał wątpliwości o jakie „alternatywne środki transportu” mi chodziło.

Problemy z budżetem?

Za drogo? A może za tanio? ;) Napisz jak ty spinasz swój budżet na wyprawę. Nie bądź sknerą, podziel się swoimi metodami na tanie wałęsanie tu i ówdzie.