Jeżeli chcesz się przejechać Koleją Transsyberyjską potrzebujesz odpowiednie wizy (Rosja, ewentualnie Mongolia i Chiny), sakwę pełną waluty, trochę samozaparcia i oczywiście…biletu. Ten ostatni można kupić na różne sposoby. Sposoby dzielą się na tanie i dla kieszeni nieprzyjemne. Czego się zatem wystrzegać?

Pociąg Warszawa-Irkuck

Istnieje bezpośredni pociąg między naszą stolicą, a Irkuckiem, kursujący w każdą środę w trakcie sezonu letniego aż do 26. września. Bilet można kupić w kasach PKP. Tam też można dowiedzieć się ile kosztuje taka przyjemność. Prawdopodobnie cena nie będzie niższa niż 900 zł. Za drogo? A może chcesz się zatrzymać w Moskwie lub Petersburgu? W takim razie potrzebujesz innego sposobu.

Kupno biletu przez Internet

Możesz samodzielnie kupić bilet przez Internet, do czego zachęcają różne polskie i zagraniczne strony. Temat Kolei Transsyberyjskiej pobudza wyobraźnię wielu domorosłych podróżników, którzy chętnie, choć zwykle nieświadomie, płacą sporą prowizję za pośrednictwo.

O pośrednikach

Jakimi argumentami wszyscy pośrednicy przekonują swoich potencjalnych klientów i dlaczego nie warto ich słuchać:

  1. „Możesz dowolnie zaplanować swoją podróż odcinkami z postojami w wybranych miastach.” Dokładnie to samo możesz zrobić na własną rękę.
  2. „Jeżeli będziesz kupował bilety w Rosji, prawdopodobnie nie będzie już miejsc.” Półprawda. My podczas naszej podróży (przełom sierpnia i września) nie mieliśmy problemów z kupnem biletów na dzień przed odjazdem, ale niewykluczone, że takie występują. Szczególnie jest to możliwe w szczycie sezonu urlopowego albo na początku roku akademickiego, kiedy studenci wracają do uniwersytetów położonych na zachodzie.
  3. „W Rosji bez znajomości języka rosyjskiego kupienie biletu na kolej graniczy z cudem.” Nie spotkaliśmy się z obsługą w języku angielskim—to fakt, ale nie było to barierą nie do pokonania.
  4. „Bilet kupowany na kilka dni przed odjazdem w Rosji może być droższy niż u pośrednika.” Jest dokładnie odwrotnie.
  5. „Pośrednik wybierze najlepszy pociąg i najlepsze miejsca w wagonie.” Możesz zrobić to sam. Przeczytaj nasz poradnik o wyborze pociągu i miejsca w Kolei Transsyberyjskiej.

Nawet jeżeli nie chcesz korzystać z usług pośredników, to udostępniają oni polsko- i anglojęzyczne nakładki na wyszukiwarkę połączeń, które mogą być pomocne w planowaniu podróży. Możesz sprawdzić w tym celu serwis seat61.

Kupno biletu na rzd.ru

Najlepszym i najtańszym rozwiązaniem jest kupno biletu przez stronę rosyjskiego przewoźnika: rzd.ru. Aby, to zrobić musisz posiadać kartę kredytową lub tzw. kartę 3-D Secure (Verified by Visa albo MasterCard SecureCode). Dodatkowo musisz sobie poradzić z całym procesem rezerwacji w języku rosyjskim, bo strona rzd.ru nie ma wersji w języku angielskim. To nie jest trudne, jeżeli skorzystasz z tych instrukcji.

Po rezerwacji otrzymujesz voucher, który powinieneś wydrukować, a następnie przed podróżą wymienić na właściwy bilet w okienku na rosyjskim dworcu. Do tego konieczny jest paszport.

Kolej Transsyberyjska 2013 peron

Jesteś gotowy zamienić mięciutki fotel na kuszetkę w rosyjskim blaszanym potworze?

Ceny biletów na Kolej Transsyberyjską

Przeczytaj ile naprawdę kosztuje podróż koleją.

Więcej? Przeczytaj pełen, praktyczny przewodnik po Kolei Transsyberyjskiej albo jak wygląda Kolej Transsyberyjska od środka.