Chińska muzyka i festiwale w Chinach — kicz, reggae, punk i co jeszcze?

Kończy się lato a razem z nim sezon muzycznych festiwali. Ostatni koczownicy już dawno opuścili woodstokowe szałasy, a zalane punki jarocińskie rowy. Zazdroszczę tym, co pod sceną poskakali w tym roku, bo mnie ta radość ominęła. No, ale nie zawsze tak było. Sprawdzie co się działo w Chinach, kiedy Was tam nie było!

Chińska muzyka w Szanghaju

Na początek parę zdjęć z MIDI, imprezy, która wyrosła jako inicjatywa China Conservatory of Music, najbardziej prestiżowej uczelni muzycznej w Chinach. W 2013 roku kupiłem bilety na szanghajski festiwal sygnowany tą marką i się nie zawiodłem.

Było kameralnie, ciekawie i egzotycznie. Zdecydowana większość artystów była z Chin, w tym wielu absolwentów CCoM takich jak Long Shen Dao 龙神道, kultowy zespół indie, łączący reggae z tradycyjnymi chińskimi brzmieniami.

Kram na MIDI w Szanghaju

Piosenki, piosenkami, ale zarobić też trzeba. Może bilety się zwrócą?

Long Shen Dao w Szanghaju

Chińskie reggae? Dlaczego nie? Na scenie Long Shen Dao.

Dziewczyna na festiwalu MIDI w Szanghaju

Niewinne początki festiwalu MIDI w Szanghaju.

Kieszonkowcy w Szanghaju

Takie realia. „Strzeż się kieszonkowca”

Festiwal MIDI w Szanghaju
MIDI w Szanghaju

Wbrew pozorom rozmiar szanghajskiego MIDI w 2013 dorównywał jakieś imprezie dożynkowej w Polsce. To się jednak szybko zmienia i chińskie festiwale rosną w siłę.

Smog w Chinach a palenie

Gdy nie możesz się zdecydować co bardziej ci szkodzi – smog, czy palenie.

MIDI Shanghai

Dzieci kwiaty i gumowy burek.

Chińska muzyka w Xiamen

Xiamen podobnie jak i parę innych większych miast gości festiwal Strawberry. Truskawka jest dużo bardziej znana i main-streamowa od MIDI. Zapraszają tam też więcej zagranicznych gości. Za mojej kadencji nie było tam jednak żadnego artysty, który powaliłby mnie na kolana i przekonał do wydania paru setek ciężko zarobionych yuanów na bilet.

Zamiast tego odwiedzałem lokalne festiwaliki, coś niewiele większego od beach party. Parę fotek z jednego rockowego wieczoru w Ducklin’ Duck w Xiamen.

Publiczność w Xiamen
Dziewczyny na festiwalu w Xiamen
Xiamen festiwal
Chiny festiwal rockowy

Będzie psie pogo. Chińczycy jeszcze nie załapali, że zwierzęta niezbyt lubią 100 dB rockowej muzyki. Pewnie myślą, że to dla nich dobra rozrywka.

Zdjęcia na wechat w Xiamen

Znajomi szczerzną z zazdrości.

Policja na festiwalu w Chinach

Władza nie śpi. Fajne mają te patrole, sam bym się zapisał jakbym mógł.

Festiwal rockowy w Xiamen

Xiameńska publiczność na kameralnym festiwalu rockowym w Ducklin’ Duck

Muzyka rockowa w Chinach

Rock to zjawisko niszowe w Chinach. Czuję w kościach, że prędko to się nie zmieni…

Festiwal rockowy w Xiamen
Chinka z Xiamen
Festiwal w Xiamen

 

Próbki chińskiej muzyki

Na deser jeden kawałek Long Shen Dao do wysłuchania. Na żywo prezentują się znacznie lepiej, ale jak się nie ma co się lubi…

 

Czy istnieje chiński punk?

I jeszcze bękart chińskiej sceny rockowej — punkowe pierdolnięcie pod nazwą SMZB. Punk w Chinach generalnie nie istnieje podobnie jak nie istnieje młodzieńczy bunt. Mimo to SMZB jakoś znajduje garstki fanów tu i ówdzie na koncert.

W Xiamen też byli. Parę godzin po publikacji informacji o koncercie na wechacie, ten oto uroczy klip w tajemniczych okolicznościach zniknął z chińskiej sieci. Posłuchaj, przekonasz się dlaczego :)

Mimo, że SMZB bez złudzenia pozostają na celowniku władz, to nadal sobie spokojnie koncertują. Pewnie dlatego, że śpiewają po angielsku. I tak ich nikt nie rozumie.

Tyle w temacie indie/rockowych festiwali w Chinach. To jednak pikuś w porównaniu do festiwali muzyki elektronicznej, które powstają jak grzyby po deszczu. No, ale o tym przeczytacie pod innym adresem, bo ja specjalistą od transu na grzybach gdzieś w Yunnanie nie jestem ;)

Autor
Artur

Zamiast biurowców szklanych, mieszkania na kredyt i wersalki z Ikei wybrałem podróż w nieznane. Tak trafiłem do Chin. Po prostu spaliłem mapy i poszedłem przed siebie. Czasami wiatr smaga po oczach, przynajmniej czuję, że żyję.

Czytaj dalej ›

Czytaj dalej
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *