Fotostory: Kręcimy propagandę w Hengdian World Studios

Przyczajony Tygrys Ukryty Smok w Hengdian World Studios
Fotostory: Kręcimy propagandę w Hengdian World Studios

Co pół roku chińskie uniwerki wysyłają swoich zagranicznych studentów na wycieczkę. Nam trafiło się Hengdian World Studios — Chińskie Hollywood. Puszczeni samopas mieliśmy robić selfie gdzie popadnie, żeby pokazać znajomym, że te Chiny wcale takie złe nie są. Pora więc na trochę propagandy.

Hengdian World Studios ma powierzchnię 1400 boisk do piłki nożnej, od 1996 roku nakręcono tu ponad 500 filmów i seriali, co przekłada się na 130 mln. dolarów zysku rocznie. To tutaj powstają najbardziej znane i najbardziej łzawe opery mydlane i kasowe filmy kung-fu z Hero i Przyczajonym Tygrysem i Ukrytym Smokiem na czele.

Nie udałoby się to wszystko bez olbrzymich makiet 1:1 przedstawiających np. pałace cesarskie, wioskę nad rzeką, czy ulice Kantonu i Hong Kongu. Do wyboru do koloru. Są różne style architektoniczne, różne dekoracje, pojazdy i wnętrza. Jednocześnie można tu kręcić 36 różnych filmów, a turyści mają prawo cały czas pałętać się między planami.

Opera mydlana w Chinach

Światło, kamera, akcja. Na planie historycznej opery mydlanej.

Wycieczka do Hengdian

Od lewej: ekipa przyszłych biznesmenów tadżycko-uzbeckich, studentka z Kazachstanu, nasza laoshi, śpiewak z Nigerii, Tomek z kraju nad Wisłą i Erika, pani inżynier z Belgii.

Krajobraz Chińskiego Hollywood

Typowy chiński krajobraz i ambicje lokalnego biznesmena zadecydowały o położeniu Chińskiego Hollywood w nieznanym nikomu wcześniej Hengdian.

Chiny na filmach

Takie Chiny chciałby widzieć zachodni turysta jadąc tutaj po raz pierwszy. Problem w tym, że takie Chiny istnieją już tylko na filmach.

Fontanna szczęścia w Hengdian

Przyjęło się na świecie, że jak fontanna, czy studnia jest wystarczająco stara (czyt. legendarna), to taka fontanna przynosi szczęście. Oczywiście nie za darmo, bo monetę trzeba rzucić. W Hengdian wszystko jest kopią, ale widać szczęściu to nie przeszkadza :)

Zdjęcia w Hengdian World Park

Biedne dziewczyny były rozchwytywane jako modelki do zdjęć. Azjaci grzecznie pytali, czy można, a potem bach, kolega robił foto. Afrykanie wychodzili z założenia, że pytać nie trzeba. Łapali za ramię, przytulali, a kolega robił zdjęcie. Szybko i skutecznie :)

Szpital w Hengdian World Studios

Potrzebny szpital z początku XX wieku? Proszę bardzo.

Filmowe scenerie w Chinach

A może tak Dr House przeniósłby się do Chin? Warunki są. Przetestowałem na własnej skórze.

Kung-fu w Chińskim Hollywood

Mimo, że Chiny to ojczyzna kung-fu żaden z Chińczyków nie pokusił się o prezentację swoich umiejętności. Musieliśmy zadowolić się ułańską fantazją studentów Zhejiang University of Technology.

Tajka w Chińskim Hollywood

Znajoma Tajka „Jak Ja Nie Lubię Chin” stwierdziła, że Hengdian nie było takie złe.

Koń w Chińskim Hollywood

Film zaczyna się sceną jak Murzyn galopem ucieka na koniu z pałacu cesarskiego. Hm… Tarantino powinien o tym pomyśleć.

Popisy Tadżyków w Hengdian World Studios

Tadżycy bez wątpienia nieźle potrafią jeździć konno. Koń już po jednej rundce zgodził się dać im palmę pierwszeństwa i złotą podkowę, byle tylko zostawili go w spokoju.

Show w Hengdian World Studios

Jak w każdym szanującym się parku rozrywki w Chinach, jest też szoł. A nawet parę. Tutaj slapstikowa komedia o piratach z pistoletami na kapiszony. Niekoniecznie warto, ale można.

Przedstawienie w Hengdian World Studios

Przedstawienia odbywają się z aktywnym udziałem publiczności. Dla urodzonych aktorów – gratka.

Ali w Hengdian World Studios

Ali jak to Ali, nic dodać nic ująć :)

Sprzelanie z łuku w Hengdian World Studios

Nasz milczący mongolski kumpel pokazał nam co to znaczy nosić w sobie krew Dżyngis-chana.

Jemeńczycy w Chinach

Tylko nasi jemeńscy kumple podchodzili do wycieczki bez przesadnej ekscytacji.

Makieta pałacu w Chińskim Hollywood

Prawda ekranu. Medal temu, kto odróżni prawdziwy pałac i makietę.

Sesja w Chińskim Hollywood

W Hengdian World Studios nie tylko się kręci, ale robi niezliczone sesje fotograficzne, w tym reklamowe i ślubne.

Jemeńska młoda diaspora w Chinach

Jemeńska młoda diaspora w Chinach

Zdjęcia ślubne w Chinach

Hengdian World Studios to jedna z popularniejszych scenerii wybieranych przez młode pary dla zdjęć ślubnych. Wszak tylko tutaj jednego dnia można odwiedzić świątynię na skale, piracki statek i dworzec cesarski.

Biznesmen w Hengdian World Studios

„Student” z Sudanu, jeden z tysięcy, którzy studiują wyłącznie dla wizy, by móc robić interesy w okolicznym Yiwu.

Żółte parasole w Chińskim Hollywood

Dziś pewnie niebo nad jedną z ulic Hengdian zasłane byłoby wszystkimi kolorami parasoli za wyjątkiem żółtego.

Rekwizyty dla przemysłu filmowego w Chinach

Brakuje ci rekwizytów? W okolicy są dziesiątki firm, które specjalizują się dostarczaniu czego dusza zapragnie dla ekip filmowych. Tak Hengdien szczyci się hasłem „zerowego bezrobocia”. Ile w tym prawdy, nie wiem, ale coś musi być na rzeczy.

Studenci w Chinach

Nowa kazachska produkcja z udziałem czołowego polskiego aktora już niedługo na chińskich ekranach. Doczekamy się takich zapowiedzi?

Ceny biletów

Bilety kupuje się na pojedyncze obszary lub zbiorczo. Jeden obszar wystarczy, by biegać po nim dwie-trzy godziny. Najtańszy pakiet na wszystkie obszary kosztuje 390 CNY i jest przeznaczony na dwa dni. Pojedyncze bilety kosztują od 50 CNY do 130 CNY. Więcej na oficjalnej stronie Hengdian World Studios.

Godziny otwarcia

Sezon letni
8:00–17:00
Sezon zimowy
8:30–16:30

Dojazd

Adres: 58, Wansheng Street, Hengdian, Zhejiang Province (zobacz na mapie u góry strony).

Autobusem
Z Hangzhou i Szanghaju kursują bezpośrednie autobusy do Hengdian World Studios. Z Hangzhou South Bus Station odjeżdżają o: 6:50, 8:00, 9:50, 10:50, 13:30, 14:10, 16:50, 17:50. Z Shanghai Railway Station odjeżdżają o: 9:00, 13:30, 16:10. Bilet kosztuje 64 CNY.
Pociągiem
Z Szanghaju (ok. 2 godziny) albo Hangzhou (ok. 50 min) jedź do Yiwu, następnie przesiądź się na autobus dalekobieżny nr 805 z dworca do Jiangdong 江东 (Jiangdong Bus Station). Stamtąd weź lokalny autobus Hengdian 横店 (50 min).
Dodatkowe atrakcje

Jako, że Yiwu jest tuż obok, wskocz do tego miasta i zobacz jak działają największe markety Trzeciego Świata. Tutaj więcej zdjęć z Yiwu.

Autor
Artur

Zamiast biurowców szklanych, mieszkania na kredyt i wersalki z Ikei wybrałem podróż w nieznane. Tak trafiłem do Chin. Po prostu spaliłem mapy i poszedłem przed siebie. Czasami wiatr smaga po oczach, przynajmniej czuję, że żyję.

Czytaj dalej ›

Czytaj dalej
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
 • elli
  9 lat(a) temu

  Fajne to Holyłód wg Chińczyków

 • futrzak
  9 lat(a) temu

  No prosze. Nie mialam pojecia, ze takie miejsce istnieje…ani ze tyle filmow sie tam kręci.

  • Artur
   9 lat(a) temu

   Istnieje i nie tylko w Zhejiangu. Takich „Chińskich Hollywood” jest całkiem sporo. To, co wyróżnia Hengdian to skala przedsięwzięcia.

 • Kasia
  8 lat(a) temu

  Czekam zatem na superprodukcję, bo zdjęcia wyglądają całkiem całkiem :)

 • YanQing
  3 lat(a) temu

  Tak jak Indie mają swoje Bollywood, tak Chiny mają swoje Hengdian World Studios :). W sumie Chiny mają tak wielki wewnętrzny rynek zbytu, że nie potrzebują świata. W chinach mieszka przecież prawie 1,3 miliarda ludzi. Wyprodukują film i mają potencjalnie przeogromna publiczność do oglądania. Natomiast co do Chińczyków i kung fu, to nie jest tak, że każdy kto jet rasy żółtej czy jest Azjatą bądź Chińczykiem zna kung fu. Oczywiście kung fu pochodzi z Chin, ale młodzi Chińczycy coraz czesciej chcą ćwiczyć bardziej dla nich egzotyczne dyscypliny sporu jak chociażby siatkówka, ping ping czy taekwondo albo muai thai :).