Jak to być wessanym w najgłębsze metro świata?

Metro to genialny wynalazek. Znacznie upraszcza i przyspiesza komunikację w obrębie miasta. To XX-wieczna namiastka teleportu. Ze względu na geologię, petersburskie metro musiało być położone niezwykle głęboko. Jak bardzo? Zobacz na filmie.

Plan stacji metra w Petersburgu

Szukasz planu metra w Petersburgu? Pobierz tę grafikę z rozrysowaną siatką stacji lub z alternatywnego źródła.

W miejscu gdzie nie widać końca, ani początku.

W miejscu gdzie nie widać końca, ani początku.

Na planie Metropii

Korzystając z metra w Rosji nie mogłem uciec od wrażenia, że znajduję się w centrum akcji świata przedstawionego w animowanej dystopii pt. Metropia. Podobieństw jest mnóstwo. Począwszy od logotypów metra petersburskiego i moskiewskiego, przez chłodne wnętrza zdobione marmurem i oświetlone bladym blaskiem jarzeniówek, do milczącego tłumu wewnątrz wagonów. W filmie nawet można usłyszeć podobne zapowiedzi stacji i drażniące ucho dżingle automatów, telefonów komórkowych.

Kadr z filmu Metropia

Kadr z filmu Metropia. Cała Europa przeniosła się pod ziemię. Życie na powierzchni zostało zabronione. Metro jest spoiwem łączącym tkanki podziemnego świata i jednocześnie elementem kontroli.

Dlatego zacząłem się zastanawiać czy nadal powinienem myć włosy szamponem w Rosji. Jeżeli widziałeś Metropię, to wiesz o czym mówię. Jeżeli jeszcze nie widziałeś—sprawdź, a potem wybierz się 105 metrów pod ziemię by poszukać ukrytych smaczków. Oby te smaczki pozostały tylko tam, a nie przeniknęły dalej do naszej rzeczywistości…

Zobacz zwiastun Metropii poniżej:

A jakie są Twoje wrażenia z filmu?

Autor
Artur

Zamiast biurowców szklanych, mieszkania na kredyt i wersalki z Ikei wybrałem podróż w nieznane. Tak trafiłem do Chin. Po prostu spaliłem mapy i poszedłem przed siebie. Czasami wiatr smaga po oczach, przynajmniej czuję, że żyję.

Czytaj dalej ›

Czytaj dalej
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
 • fru
  11 lat(a) temu

  ja po tym filmie od 3 miesiecy nie myje włosów.

  w kijowie metro bardzo podobne.. twierdzili, że tam jest najgłębsza stacja, za to petersburg wygrywa średnią głębokością. jedna ze stacji przesiadkowych miala skomplikowany system jednakowaych korytarzy i gdy po raz trzeci próbując wyjść mijaliśmy to samo miejsce można było odczuć zdenerwowanie;p

  • Artur
   11 lat(a) temu

   Marysia też wspomniała, że w Kijowie lokalesi twierdzili, że tam znajduje się najniżej położona stacja. Podejrzewam, że różnica nie jest duża i wszystko zależy od sposobu liczenia. Oczywiście każdemu zależy by móc powiedzieć „jam pierwszy przed innymi”.

   Zastanawiam się jak w tym filmie kontrolowali łysych…