Kolej Transsyberyjska — wszystko co musisz wiedzieć

Lokomotywa Kolej Transsyberyjska

A więc chcesz się przejechać słynną Koleją Transsyberyjską, tak? Dobrze trafiłeś. Zanim zaczniesz „ściskając w ręku kamyk zielony, patrzeć jak wszystko zostaje w tyle”, upewnij się, że odrobiłeś lekcje i wiesz na co się właściwie piszesz.

Ceny biletów

Przeczytaj wpis o koszcie całej podróży Koleją Transsyberyjską.

Trasy Kolei Transsyberyjskiej

Kolej Transsyberyjska niejedno ma imię. Istnieją trzy główne trasy:

  1. Moskwa-Władywostok (od 2011 roku nawet do Phenianu)
  2. Moskwa-Pekin (trasa Trans-Mandżurska)
  3. Moskwa-Ułan Bator-Pekin (trasa Trans-Mongolska)

Pociągi Kolei Transsyberyjskiej

W poprzednim wpisie wspomniałem, że w teorii pociągi Kolei Transsyberyjskiej to jedynie te, które noszą specjalne nazwy jak Vostok, czy Rossia. Bilety na te pociągi nie uprawniają do przerwania podróży. Innymi słowy musisz pokonać całą wybraną trasę Kolei Transsyberyjskiej w jednym ciągu. Oznacza to po prostu nużącą, niezwykle długą podróż pociągiem. Dla tych, którzy chcą czegoś więcej, istnieją inne pociągi, oznaczone tylko i wyłącznie numerami.

Jeżeli chcesz zatrzymywać się w trakcie podróży w różnych miejscowościach, możesz kupić np. bilet Moskwa-Irkuck i wysiąść po drodze w Nowosybirsku. Aby kontynuować podróż musisz udać się wcześniej na dworzec i dokupić miejscówkę do swojego biletu na najbliższy pociąg. Musisz się jednak liczyć z ryzykiem, że miejsc w pociągu nie będzie i będziesz zmuszony zostać dłużej w mieście. Dlatego lepiej zaplanować podróż wcześniej, przewidując ile dni chcesz spędzić w każdym z miast. Wtedy wystarczy kupić bilety na wszystkie odcinki osobno.

Jaki pociąg wybrać?

Można się kierować według zasady, która w uproszczeniu brzmi: im niższy numer, tym lepszy pociąg. Pociąg o niższym numerze ma zwykle pierwszeństwo przed tym o wyższym numerze. Innymi słowy im mniejszy numer, tym krótszy czas podróży.

Klasy wagonów

Wszystkie wagony w pociągach Kolei Transsyberyjskiej są wagonami sypialnymi. Wagony z miejscami siedzącymi (tzw. obścij) są dostępne tylko w krótkodystansowych pociągach, które kursują po tej samej trasie. W teorii można pokonać trasę Kolei Transsyberyjskiej, korzystając z biletów na wagony typu obścij, ale to zadanie dla skrajnych masochistów. Wymaga to kilkudziesięciu przesiadek i akceptacji komfortu porównywalnego z komfortem starych pociągów osobowych w Polsce.

Zatem w Kolei Transsyberyjskiej masz do wyboru trzy klasy wagonów:

  1. Platzkartatrzecia klasa, czyli najtańsza. Oznacza wagon sypialny bez przedziałów. Wnętrze zorganizowane jest w otwarte bloki po sześć osób każdy. Łóżka są piętrowe.
  2. Kupe—druga klasa jest kompromisem pomiędzy ceną a komfortem. Kuszetki zorganizowane są w przedziały z czterema miejscami (łóżka piętrowe).
  3. Pierwsza klasa—wagon zawiera dwumiejscowe przedziały z kanapami, które mogą być zamienione w łóżka.

Prywatność

W żadnej z klas nie ma podziału na płeć. Wagony platzkarty i kupe mają z reguły dwie łazienki do dyspozycji wszystkich pasażerów. Nie różnią się one standardem. Natomiast w wagonach pierwszej klasy zdarzają się prywatne, lepiej wyposażone łazienki. Zależy to jednak ściśle od konkretnego pociągu.

Bezpieczeństwo

Wbrew powszechnej opinii najtańsza klasa, platzkarta może być uważana za najbezpieczniejszą. Wynika to z faktu, że wszyscy pasażerowie znają się chociażby z widzenia i nikt obcy nie przejdzie przez wagon niezauważony. Ponadto zarówno w trakcie jazdy, jak i na postojach wagonu pilnują prowadnice (dwie na jeden wagon). Czuwają one, by nikt bez ważnego biletu nie dostał się do środka. Mimo wszystko lepiej cały czas mieć przy sobie wartościowe przedmioty, pieniądze, dokumenty itp.

Pasażerowie

Za wyborem platzkarty przemawia także fakt, że łatwiej o interakcję z pozostałymi pasażerami. Jeżeli wybierzesz jazdę w przedziale, prawdopodobnie Twoje kontakty z Rosjanami ograniczą się do poznania 2-3 osób. Kogo możesz spotkać w pociągu? O tym we wpisie o wrażeniach z podróży Transsibem.

Miejsca w wagonie

W przypadku przedziałów, wybór miejsca nie ma większego znaczenia, natomiast w przypadku platzkarty, warto się nad tym dobrze zastanowić. Na pewno warto unikać miejsc na początku i na końcu przedziału. Tam panuje nieustanny ruch ze względu na umiejscowienie łazienki i samowara. Poza tym z łazienki może unosić się niezbyt przyjemna woń, która skutecznie może obrzydzić podróż przez Syberię.

Platzkarta Kolej Transsyberyjska schemat wagonu miejsca

Schemat miejsc w wagonie typu platzkarta. Dwie toalety, pomieszczenie prowadnic, samowar, palarnia oraz 8 boksów pasażerskich po 6 miejsc każdy.

Zdecydowanie nie warto wybierać miejsc z łóżkami zorientowanymi wzdłuż korytarza. Nie zapewniają żadnej prywatności, a ze względu na pasażerów przechodzących korytarzem, ciężko się wyspać. Poza tym dolne łóżko w ciągu dnia trzeba składać, by wydobyć spod niego stolik. Nawet wtedy miejsca do siedzenia jest naprawdę mało.

Górne, czy dolne?

Jeżeli podróżujesz we dwoje, najlepszą opcją jest wybór jednego górnego, jednego dolnego miejsca po tej samej stronie. Dzięki temu w trakcie dnia masz całą jedną kanapę dla siebie. Możesz na niej siedzieć nawet, kiedy wszyscy inni już dawno śpią. Górne łóżko natomiast pozwala pójść spać o każdej porze, niezależnie od sąsiadów zajmujących miejsca na dole. Poza tym w takiej konfiguracji łatwiej zadbać o bezpieczeństwo bagaży, znajdujących się w kufrze pod dolnym łóżkiem i półką nad górnym.

Jeżeli podróżujesz w pojedynkę, wybór zależy jedynie od Twoich osobistych preferencji.

Prowadnice

Prowadnice utrzymują porządek w wagonie. Dbają o jego czystość, zamykają i otwierają toalety na czas tzw. sanitarnych zon, sprawdzają bilety, rozdają pościele, sprzedają przekąski i napoje. Na czas przejazdu to właśnie one rządzą w pociągu, więc lepiej utrzymywać z nimi pozytywne stosunki.

Postoje

Poszczególne stacje powinny być rozpisane na drzwiach wiodących do palarni lub toalety. Prócz nazwy stacji podana jest odległość w kilometrach od Moskwy oraz czasy przyjazdu i odjazdu. Tradycyjnie w Kolei Transsyberyjskiej używa się jedynie czasu moskiewskiego. Dlatego też zegary na dworcach w całej Rosji pokazują nie czas lokalny, lecz moskiewski. Jedynie lokalne pociągi kursują według lokalnego czasu.

Kolej Transsyberyjska postój

W poszukiwaniu babuszki z kotletem i ziemniaczkami podanymi na chlebie.

Na czas postoju pasażerowie nie mogą korzystać z toalety. W przypadku dłuższych postojów od ok. 10 min, można wyjść z pociągu na peron. Większość stacji jednak jest wyłącznie dla osób wsiadających do pociągu. Najdłuższe postoje trwają ok. 40 minut. Dlatego nie warto oddalać się od peronu, bo niesie to ryzyko spóźnienia się na odjazd. Podczas naszej podróży byliśmy świadkiem zatrzymania pociągu dla jednego gapowicza, ale to raczej wyjątek potwierdzający regułę.

Same stacje, jak i dworce nie są specjalnie atrakcyjne. Warto wyjść jednak odetchnąć świeżym powietrzem i rozprostować kości.

Kupno biletów

Gotowy na podróż? Kup bilety samodzielnie bilety online — skorzystaj z wyszukiwarki tutu.ru poniżej.

Szukaj biletów

Kup bilety na pociągi rosyjskich kolei, w tym Kolej Transsyberyjską.

Stacja początkowa i końcowa nie mogą być takie same.

Nie możesz znaleźć stacji? Skorzystaj z angielskiej wersji wyszukiwarki ze wszystkimi stacjami w Rosji.

Otwiera nową kartę z wynikami wyszukiwania w języku angielskim.

Więcej na temat kupna biletów online i u pośredników.

Ostatnia stacja

Wybierasz się w podróż Koleją Transsyberyjską? Zobacz wszystkie wpisy na temat Transsibu i jedź przygotowany. Nie zapomnij podzielić się potem wrażeniami w komentarzu. Powodzenia!

Autor
Artur

Zamiast biurowców szklanych, mieszkania na kredyt i wersalki z Ikei wybrałem podróż w nieznane. Tak trafiłem do Chin. Po prostu spaliłem mapy i poszedłem przed siebie. Czasami wiatr smaga po oczach, przynajmniej czuję, że żyję.

Czytaj dalej ›

Czytaj dalej
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  • Monia
    10 lat(a) temu

    Od lat marze o podróży przez Rosję. Ale cos takiego organizowane przez biuro jest niesłychanie drogie. Czy ktos ma informacje o grupach ludzi którzy organizują sie sami? No i przyjmują nowych członków :)

    • Artur
      10 lat(a) temu

      Cześć! Chyba trzeba się po prostu natknąć na odpowiednich ludzi. Przed naszym wyjazdem szukałem chętnych ruszyć z nami. Niestety nie znalazłem nikogo zdeterminowanego i zdecydowanego spakować plecak. Jest za to sporo marzycieli i podróżników fotelowych. Lepiej ich unikać, bo jak przychodzi do działania, to chowają głowę w piasek. Życzę Ci więcej szczęścia i setek przygód z dobraną kompanią.

    • Abc
      10 lat(a) temu

      My się właśnie organizujemy na koniec sierpnia 2014, zapraszamy :) Jak by co to odezwij się tutaj. Przed wyprawą przeczytam całą stronę parę razy ;)

  • c_s_b
    10 lat(a) temu

    Jakby co także ruszamy koniec sierpnia – 28.08 23.45 mamy pociąg do Irkucka. Jak ktoś chętny spotkać się i wymienić doświadczenia zapraszam:)

  • absyntowy_profesor
    10 lat(a) temu

    Ja sie zabieram sam do Irkucka 22.8.2014 – o 00.10 wyruszam z Moskwy. Moze ktos bedzie jechal tym samym pociagiem? :)

  • Daria
    7 lat(a) temu

    Cześć, planujemy się wybrać w sierpniu koleją z Władywostoka do Nowosybirska, z przystankiem w Irkucku. Ceny biletów przy zakupie całej trasy są o wiele niższe, niż przy zakupie dwóch odcinków i zastanawiamy się nad zakuoieniem całej trady i dokupieniem miejscówki na dalszą podróż w Irkucku. Nie możemy jednak znaleźć informacji o cenach miejscówek – wiesz może, gdzie możemy znaleźć tę informację albo znasz cenę? Mamy też jeszcze jedną wątpliwość – kupując bilet na cała trasę, kupuję też miejscówkę na całą, i potem ją „porzucam” niewykorzystaną, czy można wykuoić miejscówkę tylko na część trasy? Będziemy wdzięczni za wszelkie wskazówki, pozdrawiamy z Yogyakarty!

    • Artur
      7 lat(a) temu

      Cześć! Nistety temat znam jedynie w teorii i pobieżnie. Z tego co się orientuję, to bilet jest na całą trasę, a miejscówka na pojedyncze odcinki, czyli w Waszym przypadku moglibyście kupić bilet Władywostok->Nowosybirsk i miejscówkę na Władywostok->Irkuck. A potem dokupić kolejną. Jak to jednak wygląda w praktyce, jak kupić taki „kombinowany” bilet i czy faktycznie taki system jeszcze istnieje, to nie jestem w stanie powiedzieć :( Powodzenia i pozdrowienia z Kandy.

  • Monika
    7 lat(a) temu

    Hej!
    na postojach jest już zakaz handlu więc niestety babuszek prawie nie ma (widzieliśmy tylko sprzedawców zabawek), natomiast w wagonach są przedziały tylko dla kobiet ;) Tyle jeśli chodzi o zmiany, które wyłapałam z tekstu powyżej vs. nasze doświadczenia z czerwca tego roku.
    Pozdrawiam,
    Monika

  • Slawpal
    6 lat(a) temu

    05.11.2017
    Jechałem tą magistralą około miesiąc temu wiele rzeczy się zgadza ale nie ma już miejsc do palenia , jest zakaz wnoszenia alkoholu do wagonu , na peronach jest bardzo dużo babuszek , które sprzedają lokalne smakołyki a dworce zwłaszcza w dużych miejscowościach takich jak Krasnojarsk Nowosybirsk Irkuck Jekaterymburg Ułan Ude są w środku przepiękne nawet nie wyobrażałem sobie jak bardzo . Polecam zatrzymać się parę dni nad Bajkałem !!!
    Pozdrawam