Czy Moskwa jest naprawdę horrendalne droga?

Auta w Moskwie

Przed wyjazdem nie raz zadawałem sobie pytanie ile będzie mnie kosztowała ta podróż. Z kalkulatorem w ręku próbowałem oszacować przewidziane i nieprzewidziane wydatki. Wynik? Przygotowane przeze mnie prognozy w dwóch wersjach: pesymistycznej i optymistycznej różniły się okrągłymi sumami tysięcy złotych. Westchnąłem ciężko i pomyślałem—tradycyjnie wszystko „wyjdzie w praniu”.

Między statystyką a prawdą

Najbardziej obawiałem się samej Moskwy. Ta od wielu lat zajmuje czołową pozycję w rankingach najdroższych miast pod względem kosztów życia. Nie chciałem po paru dniach spędzonych w stolicy Rosji, pojechać Koleją Transsyberyjską w samych skarpetkach.

Początkowo ceny nie wystraszyły mnie, bo w już w Petersburgu zapłaciłem za jedno piwo 250. Jednak po paru dniach spędzonych w mieście, muszę przyznać, że statystyki nie były wyssane z palca. Nawet proste, podstawowe produkty są w Moskwie droższe niż w innych miastach. Jeżeli nie chcesz żyć wyłącznie na chińskich zupkach, masz zamiar zwiedzać i jeszcze wybrać się ze znajomymi wieczorem do jakiegoś lokalu, potrzebujesz grubego portfela.

Przykładowe ceny w Moskwie

Podane przeze mnie ceny są orientacyjne i przeliczone na złotówki:

  • butelka wody 1,5 litra w sklepie: 50 RUB,
  • lampka wina w restauracji: 220 RUB,
  • bilet wstępu na Kreml, do zoo: 200 RUB,
  • pojedynczy przejazd metrem: 30 RUB
  • niewykwintny obiad w stołówce: 270 RUB
  • obiad w restauracji od: 500 RUB
  • nocleg w hostelu w pokoju wieloosobowym: od 600 RUB

Dla przykładu ceny w McDonaldzie też są odpowiednio wyższe o ok. 50% niż w Polsce. Reasumując—dla turysty z Polski jest drogo, ale do przeżycia.

Ceny wynajem mieszkania w Moskwie

Osobną kwestią są ceny nieruchomości. Te są szokujące. Łatwo więc wytłumaczyć fakt, że poznana przez nas Anna, mimo ukończonych studiów i dobrej pracy, nadal mieszka z mamą w jednym, maleńkim mieszkaniu. Młodzi, rodowici moskwiczanie wyprowadzają się z domu rodzinnego, kiedy nie są już tacy młodzi. Najczęściej dopiero po ślubie szukają kawałka własnej podłogi.

Jakie są ceny nieruchomości? Zapytałem Annę ile płacą jej znajomi, wynajmujący trzypokojowe, absolwenckie mieszkanie w centrum Moskwy. Odparła, że miesięczny czynsz za nie wynosi w przeliczeniu ponad 6 tys. zł. To naprawdę spora kwota za mieszkanie w bardzo przeciętnym standardzie, znajdujące się w starym bloku. W domowym budżecie przeciętnej rodziny, czynsz pochłania zwykle ponad połowę wpływów (pensje dwojga pracujących osób).

Zapytałem Annę także o ceny kupna mieszkania w stolicy. Odpowiedziała śmiejąc się, że nawet się nie interesuje, bo to kwoty poza zasięgiem dla przeciętnego Rosjanina. Jak bowiem dwudziestoparolatek może mieć na bankowym koncie zgromadzone 2 mln zł? Takiego poziomu są ceny kawalerek w centrum miasta.

Polska kontra reszta świata

Czy po tych rosyjskich rewelacjach nadal mamy powody do narzekań na drogie mieszkania? To tylko trzydzieści lat zaciśniętej pętli na szyi w postaci kredytu. Co ty na to?

Autor
Artur

Zamiast biurowców szklanych, mieszkania na kredyt i wersalki z Ikei wybrałem podróż w nieznane. Tak trafiłem do Chin. Po prostu spaliłem mapy i poszedłem przed siebie. Czasami wiatr smaga po oczach, przynajmniej czuję, że żyję.

Czytaj dalej ›

Czytaj dalej
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  • Zbyszek
    10 lat(a) temu

    Nie zgodzę się z tym że jest bardzo drogo! Porównaj ceny w Paryżu a potem pisz że jest drogo. Pozdrawiam