Parada rosyjskich służb mundurowych na ulicach Petersburga

Iwan Iwanowicz Iwanow na służbie

Jedną z widocznych gołym okiem różnic między polskimi a rosyjskimi miastami jest liczba mundurów, które noszone przez mniej lub bardziej krzepkich przedstawicieli władzy, zdobią krajobraz ulic.

Mundurowi są na każdym kroku. Chronią porządku przysypiając w strategicznych miejscach takich jak place, stacje metra, atrakcje turystyczne. Patrolują trójkami ulice, a dla urozmaicenia większymi grupami także sklepy. Można ich spotkać w MacDonaldzie z hamburgerem albo siedzących w kącie kas teatralnych.

Drzemka na służbie

Gdyby chociaż służyli jako informacja turystyczna! Niestety większość z nich nie panimajet anglijskij jazyk. Dlatego wyłącznie stoją i przestępują z nogi na nogę, czekając na koniec pracy. Czasami zdarza im się pogrozić palcem, gdy napotkają cudzoziemca, który zachowaniem odbiega od powszechnie obowiązujących standardów.

Państwo policyjne?

Czy Rosjanie zauważają ich obecność? Zarówno Andriej, jak i Anna, u których zatrzymaliśmy się odpowiednio w Petersburgu i Moskwie, zapytani o dużą liczbę policjantów i żołnierzy na ulicach, zdziwili się. Oboje twierdzili, że to dla nich całkowicie normalny widok. A jednak nas, obcokrajowców, zaskakuje różnorodność mundurów. Nawet kobiety w metrze, których jedynym zadaniem jest obserwowanie, czy nikt nie spada z ruchomych schodów, mają swoje własne uniformy.

Ruch drogowy w Rosji

Mimo naprawdę dużej liczby policjantów na ulicach, przestrzeganie zasad ruchu drogowego nie jest w dobrym tonie. Rosjanie na drogach wychodzą z założenia, że przepisy są po to, by je łamać. Dla niecierpliwych przechodniów zamontowane są dodatkowe sygnalizatory, odliczające sekundy do kolejnej zmiany świateł. To jednak w żadnym stopniu nie ogranicza Rosjan w przechodzeniu przez ulicę w dowolnym miejscu o dowolnym czasie. Nawet tuż pod okiem policjanta. Parkowanie na skrajnych pasach lub na środku jezdni także wydaje się być niepisaną regułą.

Parkowanie równoległe na środku ulicy

Parkowanie równoległe na środku ulicy

Legitymowanie

Czy można obawiać się policji w Rosji? Nie. Pod warunkiem, że nie rabujesz, nie gwałcisz, nie zabijasz etc. Musisz jednak pamiętać, że policja może Cię w każdym momencie, bez żadnego powodu wylegitymować. Dlatego zawsze powinieneś mieć przy sobie paszport. Rosjanie mają dokładnie taki sam obowiązek.

Autor
Artur

Zamiast biurowców szklanych, mieszkania na kredyt i wersalki z Ikei wybrałem podróż w nieznane. Tak trafiłem do Chin. Po prostu spaliłem mapy i poszedłem przed siebie. Czasami wiatr smaga po oczach, przynajmniej czuję, że żyję.

Czytaj dalej ›

Czytaj dalej
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *