Najlepsze plaże w Czarnogórze

Plaża w Czarnogórze

Czarnogóra oferuje ciepłe i czyste morze Adriatyku. Co z plażami? Czy możesz odpocząć na piasku i pozwolić dzieciom biegać boso bez obawy, że wpadną na morskiego jeża? Zależy gdzie jedziesz.

W Czarnogórze spotkasz aż trzy typy plaż:

1. Plaża piaszczysta

Ta występuje naturalnie tylko w Ulcinj i dalej na południe, aż po granicę z Albanią (tzw. Wielka Plaża). Piasek jest drobny jak nad Bałtykiem, ale ma ciemniejsze zabarwienie.

2. Plaża kamienista

Zajmuje większość czarnogórskiego wybrzeża. Spotkasz ją m.in. w Budvie i Svetym Stefanie. Kamienie mają różną wielkość, czasami jest to żwir niewiele grubszy od piasku. Gorzej z reguły jest pod wodą, gdzie kamienie są większe, śliskie i można łatwo skręcić kostkę.

3. Plaża betonowa

W rejonie Zatoki Kotorskiej (Kotor, Tivat, Herceg Novi, Risan) nie ma żadnych plaż. Tylko skały i beton. Czasami można znaleźć namiastkę plaży przy jakimś hotelu, ale to wyjątki potwierdzające regułę.

Plaża piaszczysta w Czarnogórze

Prawdziwie piaszczyste plaże są tylko na południu

Leżaki, parasole i inny ekwipunek

Z reguły plaże są podzielone na prywatne parcele. Wstęp jest z reguły bezpłatny, ale korzystanie z leżaków i parasoli już nie. Te wypożycza się najczęściej za 5 EUR (komplet dwóch leżaków parasola).

Możesz rozłożyć się ze swoim ręcznikiem czy materacem, ale boje leżakowi nie lubią, gdy jesteś zbyt blisko ich terenu, o czym nie omieszkają ci wspomnieć.

Siatkówka i inne sporty na plaży

Z reguły plaże są dość wąskie, dlatego jedynie na Wielkiej Plaży, na południe od Ulcinj można spotkać boiska do siatkówki plażowej.

Sporty wodne? Standardowo możesz wypożyczyć rowery wodne, skutery, czasami sprzęt do windsurfingu, kitesurfingu oraz nurkowania.

Woda ciepła, czysta, czego chcieć więcej?

Woda ciepła, czysta, czego chcieć więcej?

Jak straszne są jeże morskie?

Jeżeli byłeś w Chorwacji, wiesz, że bliskie spotkanie z jeżem morskim nie należy do przyjemnych. Są wyposażone w kolce z trucizną, które z łatwością wbijają się w podeszwę nieuważnego turysty. Dlatego w Chorwacji zaleca się kąpiel w specjalnym, ochronnym obuwiu.

W Czarnogórze jeże morskie występują rzadko. Częściej na północy w rejonie Zatoki Kotorskiej, ale tam masz małe szanse je spotkać ze względu na brak prawdziwych plaż.

Fotele plażowe Czarnogóra

Plażuj jak król

Plaża w Ulcinj

Plaża w Ulcinj

Ulcinj plaża

Parędziesiąt kilometrów dalej już granica z Albanią

Skały w Czarnogórze

Takich wybrzeży jest najwięcej.

Autor
Artur

Zamiast biurowców szklanych, mieszkania na kredyt i wersalki z Ikei wybrałem podróż w nieznane. Tak trafiłem do Chin. Po prostu spaliłem mapy i poszedłem przed siebie. Czasami wiatr smaga po oczach, przynajmniej czuję, że żyję.

Czytaj dalej ›

Czytaj dalej
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *