W to jeszcze nie grałeś! Oto Gorodki — rosyjskie kręgle

Dyscypliny znane z olimpiad to tylko jeden z kawałków sportowego tortu. Masz ochotę na więcej? W takim razie musisz poznać odpowiedź na pytanie: w co grywały takie persony jak Lew Tołstoj, Piotr I, Lenin, czy Stalin. Ostatni trzej zapewne w ramach odskoczni od politycznych knowań.

O co chodzi?

Gorodki, których mowa to rodzaj ulicznych kręgli. Zamiast kuli zawodnicy używają specjalnego kija, którym strącają drewniane walce. Od tych ostatnich wzięła się nazwa gry. Włącz film i zobacz sam to, co udało nam się podpatrzeć w Petersburgu.

Historia Gorodków

W 1923 roku ujednolicono zasady gry, która osiągnęła szczyt popularności w ZSRR na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku. W tym okresie zarejestrowano 0,5 mln aktywnych graczy w samym Związku Radzieckim. Gorodki znalazły się nawet w elitarnym gronie dyscyplin olimpijskich w 1980 roku w Moskwie.

Technika dzika, czyli jak grać w rosyjskie gorodki w praktyce.

Technika dzika, czyli jak grać w rosyjskie gorodki w praktyce.

Zasady gry w Gorodki

Jak w każdej dobrej grze, zasady są banalnie proste. Dwie drużyny (maksymalnie dwie osoby) starają się strącić wszystkie swoje gorodki poza kwadratowy obszar zwany Gorodem. Wygrywa drużyna, która użyje mniejszej liczby rzutów kijem (poniżej 1m długości, 4,5 cm średnicy).

Początkowy rzut wykonuje się z odległości 13m od Gorodu, z linii zwanej Kanem. Po wybiciu przynajmniej jednego walca poza obszar Gorodu, zawodnik może wykonywać kolejne rzuty z połowy dystansu (Polukon). Po zbiciu wszystkich gorodków, ustawia się je kolejny raz, ale w inny wzór.

Wzorów, które używa się do ustawiania gorodków jest 15. Różnią się stopniem trudności i mają przypisane określone nazwy np. armata, strzała, widelec, gwiazda, artyleria, sierp, czy samolot. Kolejność wzorów jest ściśle ustalona.

Rosyjskie kręgle dziś

Choć Gorodki nie są już tak popularne jak w okresie istnienia ZSRR, to nadal znajdują swoich fanów. Co roku odbywają się nawet światowe zawody w Gorodki. Tam można spotkać graczy z państw takich jak: Finlandia, Szwecja, Estonia, czy Izrael. W większości z nich Gorodki istnieją pod inną, lokalną nazwą, ale zasady pozostają niemal takie same.

Znałeś wcześniej Gorodki? Może chcesz się zmierzyć w tej grze z nami po powrocie?

Autor
Artur

Zamiast biurowców szklanych, mieszkania na kredyt i wersalki z Ikei wybrałem podróż w nieznane. Tak trafiłem do Chin. Po prostu spaliłem mapy i poszedłem przed siebie. Czasami wiatr smaga po oczach, przynajmniej czuję, że żyję.

Czytaj dalej ›

Czytaj dalej
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  • fru
    11 lat(a) temu

    moze ‚grodki’ – rzucanie flachą do celu :D

  • Maciej
    11 lat(a) temu

    Lekkie podobieństwo nazwy z nazwiskiem nauczyciela od matmy ;D