Tego nie zapomnij! Pełna paklista do Czarnogóry

Słońce w Czarnogórze

Nie będę się rozpisywał o klapkach i okularach przeciwsłonecznych. To możesz kupić na miejscu w razie czego. Wymienię za to wszystko, co najważniejsze do zabrania z domu, żeby twój pobyt był bezpieczny, bezproblemowy i niezapomniany.

1. Paszport

Jeżeli jedziesz przez kraje UE, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę, to nie potrzebujesz nawet paszportu. Dowód osobisty wystarczy ci na pobyt do 30 dni. Weź paszport jeżeli chcesz zahaczyć o Serbię, czy Albanię.

2. Dokumenty samochodu

Prócz standardowych dokumentów: prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i polskiego ubezpieczenia OC potrzebujesz jeszcze dodatkowe ubezpieczenie, tzw. zieloną kartę (zarówno na Czarnogórę jak i na Bośnię i Hercegowinę).

3. Ubezpieczenie zdrowotne

Ani Czarnogóra nie należy do Unii Europejskiej, dlatego koszty ewentualnego leczenia w całości pokrywasz z własnej kieszeni. Dlatego lepiej przed wyjazdem zainwestuj w odpowiednie ubezpieczenie NW.

Nie pomoże ci w tej kwestii NFZ, który wydaje za darmo (albo za minimalną opłatą) Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia do zwrotu niektórych kosztów leczenia w krajach UE/EFTA. Sprawdź jednak, czy coś się w tej sprawie nie zmieniło i czy Czarnogóra jest nadal poza listą krajów objętych ubezpieczeniem EKUZ.

Lornetka Czarnogóra

To akurat ekwipunek na plaże nudystów

Opcjonalna paklista

  • Ochrona przed słońcem: czapka, parasol, olejek do opalania itp.
  • Obuwie ochronne do pływania (choć jeże wodne nie występują tak często jak w Chorwacji),
  • Wygodne obuwie sportowe do górskiej wspinaczki,
  • I oczywiście korkociąg, bo jak inaczej miałbyś otworzyć swojego Vranaca?

Zapomniałem o czymś? Koniecznie daj znać w komentarzu.

Autor
Artur

Zamiast biurowców szklanych, mieszkania na kredyt i wersalki z Ikei wybrałem podróż w nieznane. Tak trafiłem do Chin. Po prostu spaliłem mapy i poszedłem przed siebie. Czasami wiatr smaga po oczach, przynajmniej czuję, że żyję.

Czytaj dalej ›

Czytaj dalej
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *