Wszystko o wizie do Mongolii

Mongolia wiza
Wszystko o wizie do Mongolii

Od 2014 roku nie potrzebujesz wizy, żeby podróżować po Mongolii przez maksymalnie 30 dni. Dotyczy się to turystów i osób jadących w celach biznesowych. Jeżeli interesuje Cię inny rodzaj wizy albo planujesz dłuższy pobyt, czytaj dalej. Poza tym Mongolia zastrzega, że powyższe ułatwienia będą ważne tylko do 31 grudnia 2015 roku. Co dalej? Trzymam kciuki, żeby do wiz nie wrócili.

A więc potrzebujesz wizę? Jak ją zdobyć? Tradycyjnie możesz zapłacić firmom specjalizującym się w pośrednictwie wizowym lub osobiście pofatygować się do Warszawy dwukrotnie (złożenie i odbiór paszportu).

Adres i godziny otwarcia

Ambasada znajduje się w wieżowcu na 9. piętrze przy ulicy Rejtana 15. Dojazd na miejsce z Dworca Centralnego nie powinien zająć Ci dłużej niż 30 min. Sprawy konsularne można załatwiać od poniedziałku do piątku. Wnioski o wizę przyjmuje się w godzinach: 8:30-12:30. Wizę można odebrać od 14:00-16:00. Tyle w teorii. W praktyce przy odrobinie wysiłku można doprosić się o złożenie wniosku/odbiór wizy w każdym z tych przedziałów.

Czas oczekiwania

W normalnym trybie wiza powinna być gotowa do odbioru od 3 do 5 dni roboczych, licząc od daty złożenia wniosku.

Wniosek wizowy

W 2012 roku otrzymanie 30-dniowej wizy turystycznej wymagało specjalnej gimnastyki. Potrzebowałeś:

  • wypełniony wniosek (teoretycznie dostępny na stronie internetowej ambasady, ale w razie kłopotów z pobraniem, proś o wysłanie wniosku na adres e-mail)
  • paszport,
  • dwa zdjęcia (4,5 x 3,5cm),
  • 60 euro w gotówce (ambasada nie przyjmuje złotówek)

Księga skarg i zażaleń

Formalności na miejscu to kwestia 5 minut. To Mongolia, więc każdy jeden petent jest egzotycznym przybyszem dla garstki znudzonych robotą urzędników. W trakcie mojego pobytu w ambasadzie obsługiwały mnie trzy osoby jednocześnie. Każda miała ściśle wyznaczoną rolę. Była więc tam pani od przyjmowania pieniędzy, pan od przyjmowania wniosku oraz pani uśmiechająca się. Pan zdecydowanie większą uwagę przywiązywał do zabrudzonej powierzchni swojego biurka niż do mojego wniosku. Dlatego ostatnie czego można się w ambasadzie mongolskiej spodziewać to pośpiech i problemy.

Wiesz już co możesz zobaczyć w Ułan Batorze?

Czytaj dalej
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *