Klasztor Gandan w Ułan Batorze

Wejście do Klasztoru Ganam
Klasztor Gandan w Ułan Batorze

Gandan to mongolska Częstochowa. Jest to główny ośrodek buddyzmu w kraju. Klasztor powstał w XIX w. Jego wnętrze skrywa ciała „żywych buddów”, którzy na przekór tytułowi spojrzeli już śmierci w oczy. Podobnie jak niemal wszyscy żyjący tu w latach 30-tych lamowie.

Romans Mongolii ze Związkiem Radzieckim pod rządami Stalina kosztował 15 tysięcy istnień duchownych. Gandan był jednym z nielicznych klasztorów w Mongolii, który nie został zburzony w tym okresie.

Obecnie klasztor zamieszkuje ok. 150 lamów. Największą (w dosłownym tego słowa znaczeniu) atrakcją Gandan jest 27-metrowy posąg Bogd Khan, czyli ostatniego „żywego buddy”. Obecny posąg jest jedynie repliką z 1996 roku. Oryginał nie spodobał się radzieckim kamratom, więc go przetopili.

Jako, że Mongołowie lubują się w olbrzymich posągach, ten znajdujący się w Gandan, jest największym na świecie, spośród tych, które znajdują się pod dachem.

Wokół Klasztoru znajduje się najstarsza dzielnica jurt w Ułan Batorze.

Autor
Artur

Zamiast biurowców szklanych, mieszkania na kredyt i wersalki z Ikei wybrałem podróż w nieznane. Tak trafiłem do Chin. Po prostu spaliłem mapy i poszedłem przed siebie. Czasami wiatr smaga po oczach, przynajmniej czuję, że żyję.

Czytaj dalej ›

Czytaj dalej
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *