Jak bez stresu dostać się na Kreml i Plac Czerwony?

Ikony na Kremlu
Jak bez stresu dostać się na Kreml i Plac Czerwony?

Z ulgą zrzucasz plecak w kąt pokoju. Witaj Moskwo! Gdzie skierujesz swoje pierwsze kroki? Oczywiście na Plac Czerwony.

Nazwa placu wbrew pozorom nie nawiązuje do komunistycznej symboliki. Pochodzi z czasów sprzed Rewolucji Październikowej i odnosi się do koloru położonego pierwotnie bruku. Plac Czerwony trudno przeoczyć. Wystarczy rozejrzeć się za pocztówkowym widokiem charakterystycznych, kolorowych kopuł Cerkwi Wasyla Błogosławionego. Bez tej cerkwi Moskwa nie byłaby tą samą Moskwą.

Kreml Moskwa

Kreml, Moskwa

Tę cerkiew zostaw

Pewien urbanista na zlecenie Stalina przygotował plan przebudowy centrum Moskwy. Pokazał mu gotową makietę. W trakcie prezentacji, wyrwał budynek Cerkwi Wasyla Błogosławionego, sugerując jej wyburzenie. Stalin widząc to, rzekł stanowczym tonem „połóż ją z powrotem”. Tym sposobem mimo destrukcyjnej, komunistycznej idei zmiecenia religii z umysłów ludzi, a kościołów z powierzchni ziemi, cerkiew przetrwała do naszych czasów. Był to raczej wyjątek potwierdzający regułę. Duża część świątyń w ZSRR podzieliła los słynnego Soboru Chrystusa Zbawiciela.

Widok z Placu Czerwonego na Cerkiew Wasyla Błogosławionego

Widok z Placu Czerwonego na Cerkiew Wasyla Błogosławionego

W obrębie Placu Czerwonego znajduje się także Grób Nieznanego Żołnierza, Mauzoleum Lenina oraz GUM, czyli gmach luksusowego domu towarowego.

Bogate zdobienia kremlowskich cerkwi

Bogate zdobienia kremlowskich cerkwi

Czerwone wieże i mury

Kreml, zawierający dzisiejszą siedzibę prezydenta Federacji Rosyjskiej, jest najstarszą częścią Moskwy. Powstał w XII, a dzisiejszy kształt uzyskał w XV wieku.

Jakby bliżej nieba pośród czterech kremlowskich świątyń

Jakby bliżej nieba pośród czterech kremlowskich świątyń

Gród otoczony czerwonymi murami stał się zalążkiem dzisiejszej 11-milionowej metropolii. W środku znajdują się cztery cerkwie z mieniącymi się w słońcu złotymi kopułami oraz cztery pałace. Tym bogactwem cieszyliśmy się przez dwa lata od 1610 roku, kiedy Polacy zdobyli Kreml. Dziś dzień odzyskania miasta przez Rosjan upamiętniany jest przez święto narodowe.

Bilety na Kreml

Wejście na teren Kremla jest płatne. Normalny bilet kosztuje 350 RUB. Bilet ulgowy (ISIC, Euro<26) — [currency from="RUB"]100[/currency]. Osobno także płaci się za dodatkowe bilety wstępu do wież, arsenału, muzeów etc. Niestety z uwagi na licznych turystów, kolejki po bilety są naprawdę długie. Warto też uprzednio sprawdzić w jakich godzinach sprzedawane są bilety do poszczególnych miejsc oraz w jakiej kasie.

Autor
Artur

Zamiast biurowców szklanych, mieszkania na kredyt i wersalki z Ikei wybrałem podróż w nieznane. Tak trafiłem do Chin. Po prostu spaliłem mapy i poszedłem przed siebie. Czasami wiatr smaga po oczach, przynajmniej czuję, że żyję.

Czytaj dalej ›

Czytaj dalej
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *