Tybet i Xinjiang: Czy to jeszcze Chiny? Film z naszej epickiej podróży

Tybet i Xinjiang: Czy to jeszcze Chiny? Film z naszej epickiej podróży

Wiedzieliśmy, że będzie to nasza ostatnia „wielka” podróż w Chinach. Ostatnia, bo wydawało nam się, że widzieliśmy już wszystko. I że nie zadziwią nas ani rubieże Xinjiangu, ani wyżyny Tybetu. Teraz publicznie przyznajemy, że myliliśmy się cholernie.

Tybet a Chiny

Spędziliśmy ponad miesiąc podróżując po tybetańskich enklawach w Syczuanie i Qinghai’u oraz po Xinjiangu. Nie przekroczyliśmy granic samego Tybetu, bo stwierdziliśmy, że nie ma to sensu. Zbyt wiele ograniczeń, żeby zobaczyć coś autentycznego i zbyt duże koszta, żeby uzasadnić taką kontrolowaną procesję przez ten rejon.

Jeżeli myślisz o podróży do Tybetu, to wpierw obejrzyj nasz film, a potem pomyśl, czy naprawdę warto. Jeżeli nie zamierzasz szpanować przed znajomymi selfie spod Pałacu Potala i Everestu, to moim zdaniem Syczuan i Qinghai dają dużo więcej możliwości poznania tybetańskiej kultury i Tybetańczyków niż sam Tybet.

Xinjiang

Xinjiang oczarował nas zupełnie. Miejsca zapierają dech w piersi, ludzie są niesamowicie życzliwi, a smaki i zapachy takie, że aż się w głowie kręci. Mamy nadzieję, że film to oddaje choć w małej części. Ten opis nie pasuje jedynie do samego Urumqi, które odwiedziliśmy jeszcze w 2013 roku, a tym razem pominęliśmy.

Plan podróży

Dla dociekliwych, oto nasz plan podróży:

Xiamen – Chengdu – Yushu – Dege – Yilhun Lha Tso lake- Darjay Monastery – Yarchen Gar – Tagong – Turpan – Toyuk village – Kashgar – Yakand – Karakoram Highway – Karakul Lake – Tashkurgan.

Potem pojechaliśmy do Kirgistanu, ale to już osobna historia…

Jeżeli kusi Was Tybet, to najlepiej polecieć z Warszawy albo z Pragi do Chengdu i stamtąd dalej na zachód naszymi śladami. Loty Warszawa—Chengdu nie są takie drogie. W obie strony poniżej 2 tys. zł. Sprawdźcie sami:

Reaktywacja bloga

Dla tych, którzy się stęsknili za naszymi wpisami, mam dobrą wiadomość — szykuje się ich więcej. Parę ostatnich miesięcy spędziłem pracując nad nową szatą graficzną dla bloga. Potem kombinowałem w jakim kierunku chcę rozwijać polską wersję i wreszcie przyszła pora, żeby te kombinacje wcielić w życie. W skrócie: będzie więcej publicystyki, trochę o pracy zdalnej i garść porad od serca w stylu „jak podróżować i nie zbankrutować”. Poza tym jak zwykle podróże, zdjęcia, filmy i nasze awantury.

Jak macie jeszcze jakieś życzenia, sugestie, czy po prostu chcecie napisać słowa otuchy to dajcie znać w komentarzu ;) Tymczasem do usłyszenia w kolejnym wpisie. Już wkrótce.

Autor
Artur

Zamiast biurowców szklanych, mieszkania na kredyt i wersalki z Ikei wybrałem podróż w nieznane. Tak trafiłem do Chin. Po prostu spaliłem mapy i poszedłem przed siebie. Czasami wiatr smaga po oczach, przynajmniej czuję, że żyję.

Czytaj dalej ›

Czytaj dalej
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
 • Animek
  7 lat(a) temu

  Łał. Normalnie, łał… Ale, czy trafiłeś do kosza?

  • Artur
   7 lat(a) temu

   Cięcie było w dobrym momencie ;) Nie, z tymi mnichami nie miałem szans.

 • Iza
  7 lat(a) temu

  hej! nie udalo sie Wam zobaczyc Larung Gar Monastery??

  • Artur
   7 lat(a) temu

   Niestety nie. Bylismy w rejonie, kiedy Chińczycy postawili już checkpointy na drodze do Sertaru. Obcokrajowców nie wpuszczają. Słyszeliśmy pogłoski o jakiś desperatach, co jechali tam nocą, ale nie wiem, czy udała im się ta maskarada i dotarli na miejsce bez problemów.

   Dla niezorientowanych — Chińczycy aktualnie równają z ziemią największy buddyjsko-tybetański instytut na świecie położony w Sertarze. Chodzą pogłoski o tym, że ten sam los czeka żeński odpowiednik Larung Gar, czyli Yarchen Gar. Tam byliśmy w tym roku. Niesamowite miejsce.

 • mat
  7 lat(a) temu

  kiedy tam byliście?

 • Aldona
  7 lat(a) temu

  Jestem z Was dumna. Nic dodać nic ująć

 • keeeper
  7 lat(a) temu

  Fajnie, ze reaktywujesz bloga, z checia poczytam wiecej :)

  • Artur
   7 lat(a) temu

   Dzięki za komentarz. Widzę, że można na Ciebie liczyć nawet po długiej ciszy. Postaram się nie zawieść oczekiwań :)

 • Tadeusz Zajchert
  7 lat(a) temu

  Artur!
  Jest pod wrażeniem!! Gratuluję wyboru i odwagi Powodzenia!! Sadzę ,że mnie jeszcze pamiętasz?

  • Artur
   7 lat(a) temu

   Pamiętam oczywiście :) Dziękuję za komentarz!