Wzgórze Jadeitowego Cesarza jest tylko jednym z dziesiątków wzgórz, które okalają Hangzhou. Każde z nich nadaje się na przyjemny treking, ale to jedno daje okazję zobaczyć świetną panoramę miasta z Oktagonalnym Polem (八卦田) u stóp wzniesienia.

Na szczycie natomiast można odpocząć w cieniu wiekowych skał w kawiarni, która serwuje także tutejszy specjał &madsh; słodki kleik z korzenia lotusa. Osobiście trochę się zawiodłem, bo napój dziewczyny przyrządzają tu z proszku, ale ponoć dziś nikt już nie robi tego inaczej.

Grajkowie w Hangzhou

Czym się różnią Chiny od Zachodu? Tutaj ludzie grają na ulicy, bo lubią (lub nie mają lepszego miejsca), a nie dla zarobku.

Wieczorem natomiast wybierz się w stronę Oktagonalnego Pola, a będziesz miał okazję zobaczyć dziesiątki nietoperzy fruwających tuż nad twoją głową.

Jeżeli chcesz uciec od tłumów, udaj się na Wzgórze Feniksa (凤凰山). Co prawda nie zobaczysz aż tak rewelacyjnego widoku, ale za to będziesz mógł przespacerować się w ciszy po prawdziwym, zaryzykowałbym nawet słowo „dzikim” lesie z paroma zagadkowymi grobowcami z połowy XX wieku. Tutaj możesz spotkać lokalnych mieszkańców, którzy zbierają grzyby, rośliny i inne naturalne składniki tradycyjnej chińskiej medycyny.

Hangzhou Jade Emperior Hill

Pole u stóp wzgórza mieni się różnymi barwami, bo każda część to inna uprawa. Całość otoczona fosą miała przynosić szczęście i bogate plony. Przez wieki wstęp miał tam jedynie cesarz i okoliczne nietoperze.

Wzgórza Hangzhou
Droga na Wzgórze Jadeitowego Cesarza