Jesteś w Petersburgu. Niezależnie, w którą stronę się udasz, historia będzie sączyła się wokół ciebie niczym wody Newy otulającej miasto. Historia wciąż żywa i świeża, bo sięgająca jedynie 1703 roku. Wenecja, do której Petersburg bywa najczęściej porównywany, może się pochwalić aż piętnastoma wiekami istnienia. Paryż—dwudziestoma. Jak to się stało, że Pitier to niemal jedyny dystyngowany, lecz i pełen wigoru młodzieniec pośród sędziwych europejskich metropolii?

Historia Petersburga

Grzęzawiska nad Zatoką Fińską, w środku których znajduje się Petersburg, w oczywisty sposób nie były atrakcyjnym miejscem dla rosyjskich osadników. Do czasu pojawienia się w umyśle cara Piotra I, idei założenia miasta, które będzie stanowiło o rosyjskiej potędze. Petersburg, którego nazwa poświęcona jest Św. Piotrowi, miał w założeniu umocnić rosyjskie wpływy w Europie. Po ponad stuletniej walce ze Szwedami Rosjanie wreszcie uzyskali dostęp do Bałtyku. Petersburg był pomyślany jako kluczowe ogniwo rosyjskiego handlu i obronności.

Spontaniczny wzrost, który zwykle towarzyszył powstaniu europejskich miast nie miał miejsca w przypadku Petersburga. Miasto, które miało przyćmić swoim blaskiem wszystkie inne musiało być zaplanowane z góry. W tym celu sprowadzono najbardziej uzdolnionych architektów XVII-wiecznej Europy.